Niepublikowane dotychczas opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego , odnaleziono w archiwum pisarza.
Tekst miał być początkowo – jak wynika z rozpoczynającego rękopis planu oraz z zapisków autora w Dzienniku pisanym nocą – jedną z trzech części literackiej serii. Sfabularyzowana opowieść o krwawej masakrze w Srebrenicy w 1995 roku, wspominanej przez serbskiego porucznika, ukrywającego się przed trybunałem w Hadze na europejskich cmentarzach, powstawała tuż przed śmiercią pisarza.
Jej rękopis, spisany na 95 stronach kalendarza na 2000 rok , w archiwum Herlinga-Grudzińskiego odkrył Zdzisław Kudelski. On też opracował i opatrzył komentarzem wersję tekstu do publikacji.
15 października 1991 r. Bośnia i Hercegowina proklamowała niepodległość. Decyzja ta spotkała się z protestem ludności serbskiej, która stanowiła 31% mieszkańców republiki. W 1992 r., po proklamowaniu Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny i referendum, w którym większość obywateli BiH poparła niepodległość, wybuchły zamieszki pomiędzy muzułmanami a Serbami.
W Srebrenicy, która znajdowała się wtedy pod ochroną holenderskich sił pokojowych, z rąk Serbów zginęło ponad 7 tysięcy mężczyzn i chłopców.
Książka trafi do księgarń 30 listopada.