Trwa ładowanie...
turcja
29-02-2012 15:52

Odnaleziono biblię sprzed 1,5 tys. lat

Biblia zawierająca apokryficzną Ewangelię Barnaby - w której Jezus zapowiada przyjście proroka Mahometa i zrzeka się swojej boskości - została odnaleziona w Turcji. Spisana złotymi literami na skórzanych stronicach księga liczy sobie rzekomo ponad 1,5 tys. lat

Odnaleziono biblię sprzed 1,5 tys. latŹródło: "__wlasne
dtjbvhu
dtjbvhu

Biblia zawierająca apokryficzną Ewangelię Barnaby - w której Jezus zapowiada przyjście proroka Mahometa i zrzeka się swojej boskości - została odnaleziona w Turcji. Spisana złotymi literami na skórzanych stronicach księga liczy sobie rzekomo ponad 1,5 tys. lat.

Jeżeli badania naukowe potwierdzą, że Biblia pochodzi z okolic V-VI w. naszej ery, będzie to przełomowe odkrycie. Dotychczas sądzono, że tekst Ewangelii Barnaby powstał dopiero w XIV wieku(choć wzmianki o samym Barnabie są o wiele starsze).

Spisany na zwierzęcej skórze tom został odnaleziony w okolicach roku 2000 przez turecką policję, podczas próby wywiezienia go za granicę. Do 2010 roku spoczywał strzeżony w magazynach, aż w końcu został przekazany Muzeum Etnograficznemu w Ankarze. Dopiero teraz zdecydowano się na wystawienie go na widok publiczny.

Według tureckiego ministra kultury, Ertugrula Gunaya, księga jest autentyczną wersją Ewangelii, ukrywaną przez władze Kościoła Katolickiego przez swoje wyraźne nawiązania do Islamu. Ponadto - jak powiedział - o prawo do jej zbadania wystąpił już oficjalnie Watykan.

Wbrew entuzjazmowi świata Islamu, wielu krytyków uważa, że wystawiona na widok publiczny Biblia pochodzi z XVI wieku i jest po prostu zręcznie wykonaną fałszywką.

Tymczasem profesor teologii Omer Faruk Harman nawołuje do powstrzymania emocji i wykonania dokładnych, naukowych badań księgi. Dzięki nim będzie można ocenić, kiedy została napisana i wyciągnąć z tego konkretne wnioski.

Spisana ręcznie w języku aramejskim księga jest wyceniana na około 70 milionów złotych.

dtjbvhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjbvhu