Trwa ładowanie...
indie
6 października 2010, 15:42

Odkryto zupełnie nieznany język: koro

Odkryto zupełnie nieznany język: koroŹródło: AP Photo/Chris Rainier, National Geographic
d1l1wlh
d1l1wlh

Lingwiści odkryli w niedostępnym regionie na północnym wschodzie Indii język, który był dotąd zupełnie nieznany nauce: koro.

Nowo odkryty język, który nie ma własnego pisma, jest zagrożony wyginięciem, gdyż mówi nim zaledwie około 800 osób, z których tylko niewiele ma mniej niż 20 lat.

Koro należy do rodziny języków tybetańsko-birmańskich, liczącej około 400 języków i dialektów.

Lingwiści, którzy dokonali odkrycia, uczestniczyli w ekspedycji National Geographic w ramach projektu identyfikowania i ochrony światowego dziedzictwa lingwistycznego The Enduring Voices.

Chociaż w Indiach mówi się 150 językami tybetańsko-birmańskimi, lingwiści nie znaleźli żadnego, który byłyby podobny do koro. Wiele tych języków nie ma swojego pisma, nie jest zbadanych ani udokumentowanych.

Koro odkryto w stanie Arunaćal Pradeś, znanym z bogactwa języków i dialektów.

d1l1wlh

- Z ilościowego punktu widzenia koro jest tylko jednym kolejnym językiem dopisywanym do listy 6909 skatalogowanych języków - powiedział współkierujący ekspedycją Gary Harrison, profesor lingwistyki w Swarthmore College w Pensylwanii.

Jednakże koro wnosi dużo więcej do wiedzy lingwistycznej, gdyż język ten otwiera całkowicie nową perspektywę w sferze historycznej, mitologicznej, technologicznej i gramatycznej - podkreślił.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj