Trwa ładowanie...

Od soboty jubileuszowe X Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Od soboty jubileuszowe X Małopolskie Dni Dziedzictwa KulturowegoŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

Jedenaście zabytkowych obiektów i miejsc będzie można bezpłatnie zwiedzić w sobotę i niedzielę podczas jubileuszowych X Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Ideą, jaka nam przyświecała 10 lat temu było znalezienie zabytków i miejsc mniej znanych i mało dostępnych dla zwiedzających oraz pokazanie ich podczas jednego weekendu w roku. Przez lata idea ta rozwinęła się i pączkowała o kolejne imprezy towarzyszące - powiedział w środę marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.

W tym roku, w ramach Dni zwiedzający będą mogli obejrzeć jedenaście obiektów i miejsc zgrupowanych w trzy trasy ułatwiające zwiedzanie. Wytyczono je w Krakowie, okolicach Nowego Sącza oraz Suchej Beskidzkiej.

W Krakowie udostępnione zostaną trzy obiekty: klasycystyczny pałac im. Erazma Jerzmanowskiego z końca XVIII wieku i otaczający go park na terenie dawnej wsi Prokocim, romański kościół pw. Salwatora z przełomu XII i XIII wieku oraz barokowo-klasycystyczny pałac Górków z drugiej połowy XVI wieku.

W Nowym Sączu i jego okolicach do zobaczenia będą osiedle robotnicze "Kolonia Kolejowa" z końca XIX wieku oraz ratusz na nowosądeckim rynku z końca XIX wieku, drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z połowy XVI wieku w Ptaszkowej, a także Muzeum Parafialne w Grybowie, gdzie powstała nowa ekspozycja z eksponatów wypożyczonych przez mieszkańców miasteczka.

d2ghv2b

W okolicach Suchej Beskidzkiej turyści zobaczą zabytkową zabudowę Lanckorony z czasów lokacji miasteczka w XIV wieku, dwór z końca XVI wieku w Stryszowie, drewniany kościół św. Piotra i Pawła z końca XVIII wieku w Lachowicach oraz zamek Komorowskich z XVI wieku w Suchej Beskidzkiej.

Wstęp do wszystkich obiektów będzie bezpłatny, a zwiedzający otrzymają specjalnie na tę okazję przygotowane przewodniki po zabytkach. W wielu miejscach przewidziano dodatkowe atrakcje m. in. konkursy, koncerty, warsztaty i prelekcje.

Podczas Dni wręczone zostaną Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski oraz rozstrzygnięte konkursy fotograficzny, historyczny dla młodzieży i plastyczny dla dzieci Skarby Małopolski.

Jak przypomniał marszałek Nawara, w ciągu dziesięciu lat organizowania Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego udostępniono dla zwiedzających 150 zabytków i miejsc w regionie, które obejrzało około 200 tysięcy osób.

W tym roku z okazji jubileuszu imprezy wydano album przedstawiający wszystkie pokazywane do tej pory obiekty w polsko-angielskiej wersji językowej.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj