Trwa ładowanie...

Od Ślubu Gombrowicza do Wesela Wyspiańskiego

Od Ślubu Gombrowicza do Wesela WyspiańskiegoŹródło: Inne
d1lieef
d1lieef

„Od Ślubu Gombrowicza do Wesela Wyspiańskiego ” – pod takim tytułem odbędzie się VII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu.

O programie festiwalu, który potrwa od 12 do 16 października, poinformował dyrektor tutejszego Teatru Powszechnego Adam Sroka.

Przytoczył on cytat z gombrowiczowskich Dzienników 1957-61 , w których pisarz zastanawia się, jaki dialog wywiązałby się między Wyspiańskim a nim, gdyby spotkali się w cukierni na kawie. Cytat ten podsunął Sroce myśl, aby ideą festiwalu było spotkanie artystyczne twórczości Witolda Gombrowicza i Wyspiańskiego.

d1lieef

Wyspiański : „Boleję nad przywarami narodu polskiego, ponieważ jestem od narodu polskiego dojrzalszy”. Witold Gombrowicz : „Nie boleję bynajmniej nad narodem polskim, boleję li tylko nad własną niedojrzałością, a naród obchodzi mnie jedynie jako jeden z czynników, które mi niedojrzałość moją urabiają”.

– Choć dzieliło ich kilkadziesiąt lat, obydwaj byli niezwykle krytyczni wobec swojego świata, krytycznie patrzyli na historię. Byli to artyści, których niełatwo było ująć w szufladkę czy proste hasła – stwierdził Sroka.

Według niego, Witold Gombrowicz był autorem bardzo odważnym i nowatorskim i poruszał sprawy podobne do Wyspiańskiego – problemy dotyczące polskiego charakteru, tradycji i mitów.

d1lieef

Sroka uważa, że prawdopodobnie Witold Gombrowicz nie napisałby Ślubu – najgłośniejszego polskiego dramatu XX – gdyby nie było Wesela Wyspiańskiego.

Na festiwal przyjadą dwa zagraniczne teatry ze spektaklami Witolda Gombrowicza . Czerkawski Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki z Ukrainy wystawi „Ferdydurke” z kilkudziesięcioma aktorami i orkiestrą na scenie. Berliner Ensemble z Niemiec pokaże natomiast swoją tegoroczną premierę „Iwonę, księżniczkę Burgunda”.

Polskich teatrów będzie siedem. Teatr im. Horzycy z Torunia wystawi „Ślub” w reżyserii Estończyka, Elmo Nuganena. Teatr Provisorium i Kompania Teatr z Lublina oraz Teatr im. Aleksandra Fredry z Gniezna zaproszą na „Trans-Atlantyk”. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza z Gdyni pokaże „Wariata i zakonnicę” Stanisława Ignacego Witkiewicza .

d1lieef

Dramaty Wyspiańskiego przygotują: Krakowski Teatr Scena STU, który pokaże „Wesele” oraz Stary Teatr z Krakowa, który przyjedzie z „Wyzwoleniem”.

Dla miłośników tańca przyjadą: Śląski Teatr Tańca w Bytomiu ze spektaklem „Villa Evra” oraz Teatr Porywacze Ciał z Poznania, który zaprezentuje „Tajemnicę” według Witolda Gombrowicza oraz warsztaty taneczne.

Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. akcje multimedialne, wystawy plastyczne, sympozjum gombrowiczologów pod kierunkiem prof. Jerzego Jarzębskiego, warsztaty tłumaczy Witolda Gombrowicza oraz ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski.

Festiwal odbędzie się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Ministerstwo przyznało też 150 tys. zł dotacji na organizację imprezy.

d1lieef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lieef

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj