Od czwartku festiwal literacki "Przeczytać Białystok"
Czytanie książek na przystankach autobusowych, z wieży ratusza czy w areszcie, spotkania z pisarzami: Karpowiczem czy Świetlickim oraz literacki spacer - odbędą się w ramach Festiwalu Literackiego "Przeczytać Białystok", który w czwartek rozpocznie się w Białymstoku.
* Czytanie książek na przystankach autobusowych, z wieży ratusza czy w areszcie, spotkania z pisarzami: Karpowiczem czy Świetlickim oraz literacki spacer - odbędą się w ramach Festiwalu Literackiego "Przeczytać Białystok", który w czwartek rozpocznie się w Białymstoku.*
Festiwal to wspólna inicjatywa Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz miejscowego Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów. Odbędzie się po raz drugi, potrwa do niedzieli.
Ideą festiwalu jest wyprowadzenie literatury z biblioteki, bo "książka żyje dopiero w rękach i wyobraźni czytelnika". "Chcemy przyzwyczaić białostoczan, że to nie jest tak, że należy tylko czytać w domowym zaciszu, ale można też wyjść i rozmawiać o książce" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej dr Marek Kochanowski z Fabryki Bestsellerów.
Jego zdaniem warto promować czytelnictwo od najmłodszych lat, by zaszczepić w dzieciach modę na czytanie. I - jak dodał - żeby nie miały później problemu z przeczytaniem i zrozumieniem np. instrukcji obsługi sprzętów domowych. Mówił też, że dzisiaj, kiedy czytanie jest coraz mniej popularne, warto je promować przez aktywizację ludzi, by brali udział w różnych wydarzeniach, a także zaskakiwanie ich nową formą.
Główną częścią festiwalu będzie akcja "TUczyTAMY" oraz spotkania autorskie z pisarzami.
Akcja "TUczyTAMY" polega na czytaniu fragmentów książek w różnych miejscach w mieście. Dana Łukasińska z Teatru Dramatycznego w Białymstoku powiedziała, że w sumie zostanie przeczytanych ok. 70 książek w blisko 30 miejscach. Będzie to oznaczać m.in. czytanie w areszcie, muzeum, zoo, kawiarniach, na placu zabaw, a także na wieży ratusza, balkonie Pałacu Branickich czy balkonie budynku, gdzie kiedyś mieścił się Dom Partii. Książki będą czytali przede wszystkim aktorzy teatru, ale do akcji włączą się też dziennikarze, którzy będą czytać książki dla dzieci przed teatrem.
W festiwalowej kawiarni przy Teatrze Dramatycznym oraz na Uniwersytecie w Białymstoku będą odbywały się spotkania z pisarzami, m.in. z ks. Adamem Bonieckim, Ignacym Karpowiczem, Wojciechem Tochmanem oraz Marcinem Świetlickim. Kochanowski powiedział, że podczas festiwalu będą miały miejsce dwie premiery: nowej powieści Karpowicza "Ości" oraz nowego tomiku poetyckiego Świetlickiego.
We wtorek, w ramach festiwalu, rozpoczynają się dwudniowe warsztaty dramatopisarskie. Oprócz tego, już w festiwalowe dni, zaplanowano też slam poetycki, czyli publiczną rywalizację poetów-performerów na wiersze, spacer literacki śladami pisarzy opisujących Białystok oraz premierę filmu o niedawno zmarłym, związanym z regionem, pisarzem białoruskiego pochodzenia Sokracie Janowiczu.
W sobotę wieczorem na dachu Teatru Dramatycznego wystąpi zespół Zerova ze swoim muzycznym projektem "Gombrowicz", który powstał na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza.