Trwa ładowanie...

Obraz z XIII w. wisiał nad kuchenką gazową. Sprzedano go za 24 mln euro

Na aukcję trafił obraz z domu pewnej francuskiej emerytki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pochodzi on z XIII w. i został sprzedany za naprawdę sporą sumę pieniędzy.

Obraz z XIII w. wisiał nad kuchenką gazową. Sprzedano go za 24 mln euroŹródło: East News
d4fqoew
d4fqoew

Emerytka z miasta Compiegne w północno-wschodniej Francji trzymała nad kuchenką gazową w swoim domu nieduży obraz. Myślała, że to mało wartościowa ikona. Była w wielkim błędzie. Okazało się, że ten obraz jest warty fortunę.

Malunek z domu emerytki to "Chrystus ośmieszony" autorstwa Cimbaue'a, włoskiego malarza i mozaicysty z XIII w. To prawdopodobnie część poliptyku - typu nastawy ołtarzowej charakterystycznej dla późnego gotyku. Opisuje pasję i ukrzyżowanie Chrystusa. Choć obraz trochę ucierpiał, to mimo upływu lat wciąż bardzo dobrze widoczna jest biblijna scena z życia Jezusa.

ZOBACZ TEŻ: Wzruszony Janusz Gajos na spotkaniu autorskim

Obraz został znaleziony zupełnie przypadkowo. Emerytka chciała pozbyć się różnych rzeczy i mebli z domu, więc poprosiła eksperta o wycenę. Ten trafił na to niewielkie malowidło.

d4fqoew

Specjaliści szacowali, że na aukcji zarobią na tym obrazie maksymalnie 6 mln euro. Tymczasem wynik przerósł wszelkie oczekiwania. Nabywca zapłacił za niego aż 24 mln euro.

d4fqoew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fqoew