Trwa ładowanie...
premiera książki
16-04-2013 13:37

"Obok Julii" - nowa powieść Rylskiego

"Obok Julii" to nowa powieść Eustachego Rylskiego, w której pisarz powraca do ważnych motywów swoich wcześniejszych utworów, takich jak honor, odwaga , przywiązanie do tradycji rodzinnych. Książka niedawno trafiła do księgarń.

"Obok Julii" - nowa powieść RylskiegoŹródło: "__wlasne
d1x9drn
d1x9drn

" Obok Julii " to nowa powieść Eustachego Rylskiego , w której pisarz powraca do ważnych motywów swoich wcześniejszych utworów, takich jak honor, odwaga , przywiązanie do tradycji rodzinnych. Książka niedawno trafiła do księgarń.

W swej najnowszej książce " Obok Julii" Rylski zabiera czytelnika do S., na Ziemie Odzyskane. Powieść rozpoczyna się w upalne lato 1963 roku. Główny bohater - 20-letni Janek Ruczaj - pracuje, podobnie jak bohaterowie opowiadań Marka Hłaski, w bazie transportowej. Rylski mógł wykorzystać w powieści własne doświadczenia, po zdaniu matury przez jakiś czas pracował właśnie w takiej bazie, w Sobieszowie niedaleko Jeleniej Góry. Janek Ruczaj jest nieformalnym przywódcą grupy młodych chłopaków, których łączy miłość do prozy Ernesta Hemingwaya. Starają się też kultywować w życiu zasady bohaterów książek tego pisarza, ich umiłowanie przygody, skłonność do ryzyka.

Powieść składa się z dwu części. W pierwszej z nich ("Poranek") poznajemy wypadki, jakie rozegrały się u schyłku upalnego lata 1963 roku, druga ("Południe i reszta dni") przedstawia dalsze losy głównego bohatera (od połowy lat 60. do dziś). Kluczowa postać opowieści - nauczycielka rosyjskiego z jego lat dziecinnych, Julia Neider - jest też postacią najbardziej tajemniczą. Pojawia się niespodziewanie w przełomowych momentach życia bohatera i równie niespodziewanie znika. Niewiele wiadomo o tej najważniejszej kobiecie w życiu Jana Ruczaja, większość informacji to domysły i plotki.

Na tle codzienności prowincjonalnego miasteczka Rylski opowiada o grupie młodych mężczyzn, którzy chcą od życia więcej, niż może im zaproponować rzeczywistość PRL-u. Tworzą rodzaj gangu przyjmując za swego patrona autora "Komu bije dzwon"; aby zdobyć pieniądze i zaznać przygody gotowi są ryzykować spokojną egzystencję. W wątku powieści im poświęconym powracają wartości, o których Rylski pisał już we wcześniejszych książkach - męski honor, odwaga i godność, przywiązanie do tradycji rodzinnych.

Eustachy Rylski jest autorem powieści "Stankiewicz", "Powrót", "Człowiek w cieniu", "Warunek", "Na grobli", zbioru opowiadań "Tylko chłód" a także sztuk telewizyjnych i scenariuszy filmowych. " Obok Julii " opublikowało wydawnictwo Wielka Litera.

d1x9drn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x9drn