Trwa ładowanie...

Obejrzyj Warszawę oczyma bohaterów Lalki

Obejrzyj Warszawę oczyma bohaterów LalkiŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Zabytkowe lalki i zabawki mechaniczne, dawne stroje eleganckich warszawianek oraz odtworzone wnętrza salonów, sklepów i kamienic z końca XIX wieku można obejrzeć na wystawie „Warszawa Lalki Bolesława Prusa ” w stołecznym Muzeum Literatury.

Spacerem po Warszawie czasów Lalki Prusa - nazwali wystawę jej twórcy na konferencji prasowej w Muzeum Literatury.

– Śladami bohaterów Lalki przechadzamy się po Krakowskim Przedmieściu, gdzie mieszkali Wokulski i Rzecki, i Starym Mieście, dzielnicy dzieciństwa Pana Ignacego – powiedziała współscenarzystka Małgorzata Górzyńska.
Na zdjęciach, szkicach i obrazach z epoki oglądamy też m.in. Pola Mokotowskie (ówczesne miejsce wyścigów konnych), warszawskie kościoły i kamienice, i wreszcie Powiśle - wówczas dzielnicę biedy i brzydoty.

Ważnym elementem wystawy są lalki i zabawki mechaniczne, mające przywołać skojarzenie z tytułem powieści. Twórcy wystawy odtworzyli wraz z wyposażeniem miejsca spotkań bohaterów powieści: sklepy, salony i pokoje. Nie brak także manekinów ze strojami z epoki, m.in. ówczesnych arystokratek, studentów czy żydowskich handlarzy.

d2olowy

– Warszawa końca XIX wieku była miastem sprzeczności. Z nowoczesnymi kamienicami i willami Śródmieścia kontrastowały rudery biedoty zamieszkującej dzielnicę żydowską i robotnicze Powiśle, Wolę i Pragę – powiedział dr Andrzej Sołtan, konsultant historyczny wystawy.

Jak zaznaczył Sołtan, autor Lalki świadomie zatarł ślady rosyjskiego panowania w ówczesnej Warszawie.

– W Lalce nie znajdziemy znaków obcej władzy: dwujęzycznych polskich i rosyjskich napisów na szyldach, złotych kopuł zamienionych na cerkwie kościołów, rosyjskich stójkowych i żandarmów – zaznaczył dr Sołtan.
Dodał, że Prus , jak wielu innych współczesnych mu pisarzy, po prostu nie chciał zaakceptować obecności zaborców w mieście.

Lalka Prusa , drukowana najpierw w odcinkach w latach 1887-1890 w „Kurierze Codziennym”, ukazała się po raz pierwszy w wydaniu książkowym w 1890 r. Na podstawie powieści można odtworzyć wiele miejsc Warszawy końca XIX wieku.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj