Trwa ładowanie...
d3vx7xt

"Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy" - poznaj jedną z sześciu książek, które pozwalają zrozumieć zwycięstwo Trumpa

Nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Arlie Russell Hochschild "Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy". Jej autorka to finalistka National Book Award w 2016 r. – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Stanach Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arlie Russell Hochschild, amerykańska socjolog.
Arlie Russell Hochschild, amerykańska socjolog. (domenta publiczna CC BY-SA 4.0)
d3vx7xt

- Mocne, ale też niepokojące spojrzenie na Tea Party. (…) Inteligenta i fascynująca książka - takimi słowami "Obcego we własnym kraju" opisał Jason DeParle z "The New York Times Book Review", pisząc, że to "jedna z sześciu książek, która pozwala zrozumieć zwycięstwo Trumpa."

Arlie Russell Hochschild, socjolożka z Berkeley, spędziła pięć lat w Luizjanie, by zrozumieć o co chodzi Południowcom. Dlaczego sprzeciwiają się federalnej pomocy finansowej, skoro ich stan jest jej największym odbiorcą? Dlaczego sarkają na ekologów i Agencję Ochrony Środowiska, skoro przemysł naftowy truje ich ukochaną Luizjanę na potęgę, nie dając wiele w zamian, bo przy ropie pracuje tylko co dziesiąty mieszkaniec stanu? Wreszcie, w imię czego zagłosowali na Donalda Trumpa, człowieka, który równie dobrze mógłby mieszkać na innej planecie?

d3vx7xt

Oczywiście, jak każda podróż, i ta kończy się wewnętrzną przemianą. Hochschild jedzie na Południe wyposażona w bagaż stereotypów – spodziewa się, że w centrach handlowych zastanie półki pełne libertariańskich powieści Ayn Rand i wszechobecny rasizm. Jej reportaż pokazuje, że rzeczywistość komplikuje te tezy. W Luizjanie spotyka osoby o odrażających poglądach, ale też ciepłych i przyjaznych ludzi wierzących w boga, który już za momencik zabierze ich do nieba. Do swojego liberalnego Berkeley wraca z bagażem wiedzy, doświadczeń i zrozumienia dla Południa. Być może to początek czegoś nowego?

   Wikimedia Commons CC BY

Arlie Hochschild znalazła się wśród gości tegorocznej edycji krakowskiego Festiwalu Conrada.

Spotkanie autorskie wokół książki "Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy" odbędzie się 26 października o godz. 16.00 w Pałacu Czeczotki. Prowadzenie: Michał Paweł Markowski.

Arlie Russell Hochschild (1940) – wybitna amerykańska socjolożka, emerytowana profesorka Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Autorka dziewięciu książek, wśród których kilka trafiało regularnie na listę najlepszych książek roku "New York Times’a". Przetłumaczona na szesnaście języków.

d3vx7xt

Obejrzyj: ruszyła budowa muru Trumpa

d3vx7xt

Podziel się opinią

Share

d3vx7xt

d3vx7xt