Trwa ładowanie...

"Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy" - poznaj jedną z sześciu książek, które pozwalają zrozumieć zwycięstwo Trumpa

Nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Arlie Russell Hochschild "Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy". Jej autorka to finalistka National Book Award w 2016 r. – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Stanach Zjednoczonych.

Share
"Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy" - poznaj jedną z sześciu książek, które pozwalają zrozumieć zwycięstwo TrumpaŹródło: domenta publiczna CC BY-SA 4.0
d2pdk77

- Mocne, ale też niepokojące spojrzenie na Tea Party. (…) Inteligenta i fascynująca książka - takimi słowami "Obcego we własnym kraju" opisał Jason DeParle z "The New York Times Book Review", pisząc, że to "jedna z sześciu książek, która pozwala zrozumieć zwycięstwo Trumpa."

Arlie Russell Hochschild, socjolożka z Berkeley, spędziła pięć lat w Luizjanie, by zrozumieć o co chodzi Południowcom. Dlaczego sprzeciwiają się federalnej pomocy finansowej, skoro ich stan jest jej największym odbiorcą? Dlaczego sarkają na ekologów i Agencję Ochrony Środowiska, skoro przemysł naftowy truje ich ukochaną Luizjanę na potęgę, nie dając wiele w zamian, bo przy ropie pracuje tylko co dziesiąty mieszkaniec stanu? Wreszcie, w imię czego zagłosowali na Donalda Trumpa, człowieka, który równie dobrze mógłby mieszkać na innej planecie?

Oczywiście, jak każda podróż, i ta kończy się wewnętrzną przemianą. Hochschild jedzie na Południe wyposażona w bagaż stereotypów – spodziewa się, że w centrach handlowych zastanie półki pełne libertariańskich powieści Ayn Rand i wszechobecny rasizm. Jej reportaż pokazuje, że rzeczywistość komplikuje te tezy. W Luizjanie spotyka osoby o odrażających poglądach, ale też ciepłych i przyjaznych ludzi wierzących w boga, który już za momencik zabierze ich do nieba. Do swojego liberalnego Berkeley wraca z bagażem wiedzy, doświadczeń i zrozumienia dla Południa. Być może to początek czegoś nowego?

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Arlie Hochschild znalazła się wśród gości tegorocznej edycji krakowskiego Festiwalu Conrada.

d2pdk77

Spotkanie autorskie wokół książki "Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy" odbędzie się 26 października o godz. 16.00 w Pałacu Czeczotki. Prowadzenie: Michał Paweł Markowski.

Arlie Russell Hochschild (1940) – wybitna amerykańska socjolożka, emerytowana profesorka Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Autorka dziewięciu książek, wśród których kilka trafiało regularnie na listę najlepszych książek roku "New York Times’a". Przetłumaczona na szesnaście języków.

Obejrzyj: ruszyła budowa muru Trumpa

d2pdk77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pdk77
d2pdk77