Trwa ładowanie...
adam
23 kwietnia 2010, 13:31

Obchody 207. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza

Obchody 207. rocznicy urodzin Adama MickiewiczaŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W 207. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza złożono w Śmiełowie (Wielkopolska) wiązanki kwiatów przed pomnikiem i płaskorzeźbą poświęconym pamięci wieszcza.

Mickiewicz przebywał tutaj na wakacjach, tuż przed Powstaniem Listopadowym i emigracją do Turcji. W miejscowym pałacu znajduje się dziś oddział Muzeum Narodowego i muzeum poety.

Kamienny pomnik, z medalionem, ufundowano w 1931 roku, w stulecie pobytu poety na wakacjach w Śmiełowie. Jego autorem był Władysław Marcinkiewicz. W 1940 roku hitlerowcy zburzyli monument i dopiero w 1970 roku postawiono w tym samym miejscu nowy pomnik z medalionem, wykonanym przez poznańskiego rzeźbiarza - Jerzego Sobocińskiego.

Przed wojną, obok pomnika postawiono także kamienną ławę. W 1988 roku umieszczono na niej tablicę, która przypomina epizod z udziałem wieszcza.
– Podczas spaceru we wrześniu 1831 roku, Mickiewicz zauważył wyrwane z korzeniami drzewko. Powiedział wtedy: „Oto nasz obraz, ale w tak wielkim jak i małym nie traćmy nadziei, ratujmy co się da i jak się da”. Poeta wsadził wyrwane po burzy drzewko w to samo miejsce – powiedział kustosz muzeum, Andrzej Kostołowski.

d29coz4

Cytat z tej wypowiedzi Mickiewicza umieszczono na kamiennej ławie. Posadzony ponownie przez poetę dąb rósł do 1924 roku, kiedy także został zniszczony przez burzę. Z jego pnia ówcześni właściciele Śmiełowa Chełkowscy wykonali pamiątkowe cegiełki. Obok posadzili dąb amerykański, który rośnie do dziś.

Kwiaty złożono także przy drodze w kierunku Pyzdr. W 1981 roku odsłonięto tutaj płaskorzeźbę upamiętniającą 150. rocznicę pobytu wieszcza w Wielkopolsce.

Pobyt Mickiewicza , zaproszonego do Śmiełowa przez Gorzeńskich, był oceniany przez ówczesnych polityków i arystokrację bardzo różnie. Ewa Kostołowska w swojej książce Miniatury Śmiełowskie pisze nawet, że Mickiewicz był geniuszem nie bez wad.

Przypomina m.in. romans poety w Śmiełowie z Konstancją Łubieńską, który nie przysporzył mu przyjaciół. Konstancja, kiedy go poznała, miała już trzech synów, ale kwitła urodą oraz intrygowała barwną osobowością.
Mickiewicz bezdomny, nie zrozumiany, głęboko przeżywający dramat nieodwzajemnionych uczuć i łaknący ciepła, przyjął ten dar, jakim obdarzył go los – pisze Kostołowska.

d29coz4

Miesiące pobytu w Śmiełowie były okresem, który przysporzył poecie nowych wrogów i zaostrzył języki starym. Generał Dezydery Chłapowski z Turwi napisał brutalnie – „kiedy wszyscy się bili, on tutaj w swoim sąsiedztwie z niecną kobietą złe życie przez cztery miesiące prowadził”.

Niektórzy mówili wtedy wręcz: „wierszy ci mnóstwo nakleci, jeden, i drugi i trzeci i dziesiąty poeta; a zwłaszcza poeci, co za Polskę walecznie umierali w rymach, bez rozlewu krwi drogiej, po Dreznach i Rzymach”.

Wiele kontrowersji wzbudza sprawa udziału Mickiewicza w Powstaniu Listopadowym. Bardzo oczekiwany przez powstańców, dotarł do nich, gdy praktycznie ponieśli już klęskę. Kostołowska uważa, że jest to jeden z tajemniczych momentów życiorysu wieszcza.

Muzeum w Śmiełowie gromadzi pamiątki po swoim patronie oraz osobach, które miały z nim jakikolwiek związek. Obywają się tutaj koncerty, spotkania, przedstawienia teatralne.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj