Esperantyści z kraju i zagranicy biorą udział w obchodach 148. rocznicy urodzin twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa, które w piątek wieczorem rozpoczęły się w Białymstoku.
To rodzinne miasto twórcy esperanto. W 2009 roku odbędzie się tu Światowy Kongres Esperanto.
VIII Białostockie Dni Esperanto, to przede wszystkim spotkania miłośników tego międzynarodowego języka. Na sobotę, kiedy przypada rocznica urodzin, zaplanowano prelekcje m.in. na temat światowych kongresów esperanto, mszę katolicką w tym języku i przyjęcie urodzinowe.
W tym roku obchody zakończą się nie w niedzielę, ale w poniedziałek, kiedy to wnuk twórcy esperanto, Krzysztof Zaleski-Zamenhof, otrzyma honorowe obywatelstwo Białegostoku.
Doroczne uroczystości urodzinowe organizuje Białostockie Towarzystwo Esperantystów (BTE) i Fundacja im. Ludwika Zamenhofa, które od lat starają się nie tylko upamiętniać urodzonego w Białymstoku Zamenhofa, ale także popularyzować międzynarodowy język, który stworzył.
W tym roku najważniejszym wydarzeniem dla środowiska esperanckiego w Białymstoku był wybór miasta na miejsce 94. Światowego Kongresu Esperanto w 2009 roku. Przypadnie wtedy 150 rocznica urodzin Zamenhofa. Przygotowania już trwają.
Władze miasta czynnie w nich uczestniczą, zgodnie z ich deklaracją do kongresu w Białymstoku ma powstać Centrum Esperanto, z muzeum Ludwika Zamenhofa.
Esperantyści szacują, że na całym świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Ludwika Zamenhofa lub nazwę esperanto. Swoje organizacje mają w ponad stu krajach.
W Białymstoku grono aktywnych esperantystów liczy około pięćdziesięciu osób. Języka można się tam uczyć się m.in. na kursach organizowanych przez BTE.
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku. W liczącym wówczas zaledwie 30 tys. mieszkańców Białymstoku spędził dzieciństwo, dorastając w społeczeństwie zróżnicowanym kulturowo, bo składającym się z Polaków, Żydów, Rosjan, Niemców i Białorusinów. Tam wpadł na pomysł stworzenia dla nich jednego wspólnego języka, bo uważał, że właśnie różnorodność językowa jest jedną z głównych przyczyn wrogości.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto, wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego stworzonego na podstawie już istniejących. W publikacjach używał dwunastu pseudonimów, z których najbardziej znanym był właśnie Esperanto. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.