Trwa ładowanie...

O współistnieniu Polaków i Żydów na ziemiach polskich

O współistnieniu Polaków i Żydów na ziemiach polskichŹródło: PAP
d37q5yw
d37q5yw

Przewodnik dokumentujący zabytki kultury związane ze społecznością żydowską zamieszkującą region świętokrzyski przed II wojną światową będzie efektem projektu edukacyjnego, realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W piątek w Kielcach na konferencji szkoleniowej dla pedagogów zainaugurowano przedsięwzięcie.

Celem projektu Ocalić od zapomnienia. Polacy i Żydzi - współistnienie dwóch społeczności na ziemiach polskich jest rozwijanie wśród uczniów znajomości tematyki dotyczącej historii i kultury Żydów, upowszechnianie edukacji wielokulturowej i kształcenie w duchu tolerancji. Do udziału w programie zgłosiło się 49 nauczycieli - głównie historyków i polonistów - z terenu całego województwa świętokrzyskiego.

W projekcie bierze także udział 20 świętokrzyskich pedagogów, którzy wiosną 2008 roku uczestniczyli w szkoleniu na temat nauczania młodzieży o Holokauście w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Nauczyciele wspólnie z uczniami będą w swoich miejscowościach fotografować stare żydowskie cmentarze i budowle związane z kulturą żydowską oraz zbierać relacje i opracowywać opisy związane z zabytkami kultury materialnej Żydów. W czerwcu 2010 roku zostanie wydany przewodnik pt. W zapomnianym świecie - co pozostało z kultury i życia codziennego społeczności żydowskiej na Ziemi Świętokrzyskiej - efekt całorocznej pracy uczniów i nauczycieli. Przewodnik ukaże się w wersji drukowanej i elektronicznej - w polskiej, angielskiej i hebrajskiej wersji językowej.

d37q5yw

Podczas warsztatów metodycznych, których realizację zaplanowano do kwietnia 2010 roku, nauczyciele dowiedzą się m.in. jak przygotować uczniów do wizyt w miejscach pamięci i jak tworzyć pomoce dydaktyczne odwołujące się do symboli żydowskich w sztuce.

Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu z ramienia Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Maria Bednarska, przedsięwzięcie ma dać nauczycielom narzędzia do ciekawego prowadzenia zajęć o tematyce żydowskiej oraz dodatkową wiedzę z zakresu tej tematyki. W ramach historii regionalnej zajęcia z problematyki żydowskiej inaczej realizują nauczyciele z Oświęcimia, a inaczej w naszym województwie - mówiła Bednarska.

Wydana publikacja ma być później pomocą dla nauczycieli w prowadzeniu zajęć z edukacji regionalnej. Ma także służyć grupom młodzieży izraelskiej, które coraz częściej przyjeżdżają na Kielecczyznę. W opinii Bednarskiej, Kielce postrzegane są wśród młodych Izraelczyków przez pryzmat tragicznych wydarzeń pogromu żydowskiego z 1946 roku (w czasie linczu zginęło 37 osób narodowości żydowskiej - PAP). "Zależy nam, żeby młodzież wiedziała więcej o Żydach Kielecczyzny. Przewodnik może zmienić te stereotypy" - podkreślała.

Projekt Ocalić od zapomnienia... Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli realizuje wspólnie z kieleckim Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj