Trwa ładowanie...

O Powstaniu Warszawskim dla dzieci

O Powstaniu Warszawskim dla dzieciŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Warszawski Marymont. Dom otoczony wielkim sadem. Pachną jabłka. Jest upalne, letnie popołudnie. Szesnastoletni Tymoteusz Duchowski, ps. Motek, harcerz Szarych Szeregów rusza na Żoliborz, by dotrzeć do swojej drużyny. Jest 1 sierpnia 1944 roku, dochodzi godz. 17.00.

Każdy w Warszawie zna Pomnik Małego Powstańca. Każdy Polak powinien wiedzieć, że nastoletnie dziewczęta i nastoletni chłopcy byli największymi bohaterami tego tragicznego zrywu. Oni stanowili trzon wojska powstańczego, oni bezprzykładnym poświęceniem, najczęściej za cenę życia, przenosili meldunki, broń, wodę i pożywienie. Niektórzy z nich walczyli ramię w ramię z dorosłymi, choć zwykle niewiele od nich starszymi AK-owcami.

Aby pamięć o tym nie zaginęła, co roku staramy się w różnej formie przywołać wspomnienia o tej bezprzykładnej odwadze. Dziś ukazują się dwie książki dla dzieci szkolnych, z serii <#link|seria|17836|Warszawa 1944#>, w atrakcyjny i wzruszający sposób opowiadające o Powstaniu Warszawskim z perspektywy dwóch walczących chłopców, którym udało się przeżyć klęskę.

Mały Powstaniec to wspomnienia Tymoteusza Duchowskiego i jego kolegów z plutonu 227, zwanych Szczurami Kanałowymi. Halicz to powstańcze dzieje Henryka Kończykowskiego, noszącego ten właśnie pseudonim, który należał do elitarnego batalionu „Zośka”. Obaj panowie, teraz już bardzo wiekowi, snują pasjonującą opowieść, która dla nich jest wciąż żywa i mamy nadzieję, że tą plastyczną żywotnością i ogromnym patriotyzmem uda się zarazić młode pokolenie Polaków.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj