Do polskich księgarń trafiła książka Elling mamusin synek autorstwa Ingvara Ambjornsena.
Ingvar Ambjornsen uważany jest za jednego z największych współczesnych pisarzy norweskich. Bohaterami jego prozy są osoby mające problemy z adaptacją w społeczeństwie wysoko rozwiniętej Norwegii. Szkicuje ciemną stronę życia alkoholików, narkomanów, prostytutek, osób z problemami psychicznymi. Ich losy ukazane są ze zrozumieniem i sympatią.
Autorowi zależy na prezentacji współczesnego życia w Norwegii we wszystkich jego aspektach, bez pomijania trudnej sytuacji osób, które zwykle spychane są na margines społeczeństwa.
Ingvar Ambjornsen zadebiutował w 1981 roku. Od tego czasu napisał 16 powieści oraz wiele opowiadań i książek dla dzieci. Wiele z nich przeniesiono na ekran. Sympatyczny i wrażliwy Elling jest bohaterem czterech powieści, które za każdym razem cieszyły się dużą popularnością.
Elling to powieść o przyjaźni dwóch pacjentów szpitala psychiatrycznego. Tytułowy bohater jest czterdziestoletnim kawalerem mieszkającym całe życie z matką. Po jej śmierci przeżywa załamanie nerwowe i budzi się w zakładzie psychiatrycznym. Pokój dzieli z Kjellem - który myśli tylko o seksie. Dwóch dziwaków zbliża się do siebie powoli i ostrożnie. Po dwóch latach mężczyźni opuszczają ośrodek i otrzymują finansowane przez państwo mieszkanie. W nieznanych dotąd okolicznościach przyjaciołom przyjdzie rozwiązać niejeden problem. Z satysfakcją odkryją, że mimo upośledzenia rozwijają się i odnoszą sukcesy w nowym życiu.
Cykl o Ellingu zdobył w Norwegii około dwudziestu prestiżowych nagród literackich.
Na podstawie jego książek nakręcono - nominowany do Oskara - film „Elling”. Ta komedia w reżyserii Petera Nassa była nominowana do Oscara w 2002 roku w kategorii najlepszych filmów nieanglojęzycznych. Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego „Elling” otrzymał nagrodę publiczności.
Fabuła powieści zainspirowała Petera Nassa do przeniesienia historii na deski teatru. Nass, który pracuje jako dyrektor Oslo Nye Theater, wyreżyserował tam spektakl „Elling and Kjell Bjarne”. Scenarzysta filmu, Axel Hellstenius, przygotował również sceniariusz do teatralnej wersji opowieści o dwóch przyjaciołach.
Patronem medialnym książki jest Wirtualna Polska.