* Szczepan Twardoch dołączył do trzech innych autorów, których krótkie opowiadania mają być rozwinięte w konkursie literackim – „Zwrotnice Czasu. Historie Alternatywne”.*
Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury. Do udziału w przygotowaniu konkursu zaproszono polskich twórców fantastyki: Marcina Wolskiego , Lecha Jęczmyka i Macieja Parowskiego . Napisali oni początki trzech historii alternatywnych, do których uczestnicy konkursu dopisywać będą kontynuacje. Każdy z pisarzy odpowiada za zapoczątkowaną przez siebie historię - będzie śledził i oceniał jej kontynuacje.
- Konkurs zaczęliśmy klasykami, którzy od początku byli przy pomyśle i stopniowo rozkręcali temat. Konkurs jest już na półmetku i uznaliśmy, że dodanie czwartego pisarza doda mu nowego impetu - mówi Krzysztof Noworyta z Narodowego Centrum Kultury.
Historia Szczepana Twardocha nosi tytuł Władysław Studnicki premierem w 1938 roku i dotyczy wyimaginowanego sojuszu Polski i Niemiec w 1939 r. W opowiadaniu prezydent Ignacy Mościcki w 1938 r. mianuje premierem Władysława Studnickiego, a rok później Polska podpisuje z Niemcami tzw. pakt stalowy, na mocy którego zawiązana zostaje współpraca militarna.
Sam autor tak tłumaczy swój udział w konkursie i treść konkursowego tekstu: „Konkurs ten jest dobrą drogą do popularyzowania historii. Jako pisarz lubię historie alternatywne. Spróbowałem napisać historię, która była już analizowana wiele razy, czyli historię sojuszu Polski z Hitlerem w roku 1939. Według niektórych historyków był bardzo możliwy i sam w sobie jest ciekawym eksperymentem myślowym. Samo oddanie swojego tekstu w ręce innych, którzy będą mogli ten watek kontynuować po swojemu, również jest czymś bardzo interesującym. Nie wiem, czy kierunki rozwoju mojej historii będą takie, jak ja sobie je wyobraziłem, czy może będą inne”.
Pod tekstem Twardoch zamieścił komentarz warsztatowy, tłumaczący skąd zaczerpnął propozycje innego rozwoju historii.
- Uznałem za stosowne objaśnić czytelnikom, dlaczego uważam, że pewne rzeczy mogły się wydarzyć, w taki, a nie inny sposób - mówi Szczepan Twardoch .
- Nie jest to konkurs dla literatów, lecz bardziej dla fascynatów historii. Dlatego też cieszy się on dużą popularnością. Otrzymaliśmy już po kilkadziesiąt prac dotyczących każdego wątku – dodaje Krzysztof Noworyta z Narodowego Centrum Kultury.
W konkursie mogą brać udział prace stanowiące oryginalną, autorską twórczość, wcześniej niepublikowaną i nienagradzaną w innych konkursach. Istnieje możliwość wyboru i kontynuacji więcej niż jednego rozwinięcia historii. Maksymalna objętość tekstu nie może przekraczać 5 tys. znaków. Prace podpisane imieniem i nazwiskiem należy przesyłać do 15 października na adres mailowy konkurs@nck.pl z podaniem autora, koordynującego określony wątek historii.
Ogłoszenie wyników połączone z premierą powieści Macieja Parowskiego Burza jest planowane na początek listopada, jako część obchodów Święta Niepodległości. Burza której akcja zaczyna się w pewien burzowy dzień kwietnia 1940 roku, opisuje alternatywną historię Polski, która odparła niemieckie natarcie i wraz z aliantami świętuje zwycięstwo w II wojnie.
Nagrodami w konkursie ma być publikacja najciekawszej opowieści oraz nagroda pieniężna. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.zwrotniceczasu.nck.pl.