Rozpoczęty premierą _Lalki_ nowy sezon w Teatrze Polskim we Wrocławiu będzie _próbą rozmowy z publicznością na temat Polski i Polaków_ - zapowiedział dyrektor naczelny placówki, Krzysztof Mieszkowski.
Sezon rozpoczęła Lalka ma motywach powieści Bolesława Prusa , której premiera odbyła się 20 grudnia. Jak mówił na konferencji prasowej przed premierą Mieszkowski, Lalka wpisuje się w dłuższą próbę rozmowy z publicznością na temat Polski, zakończoną premierą Ziemi Obiecanej w reżyserii Jana Klaty.
Ziemia obiecana powstanie w koprodukcji z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur w Łodzi i teatrem Hebbel Am Ufer w Berlinie; partnerami projektu są Goethe-Institut Warschau i Instytut Polski w Berlinie. Premierę zaplanowano na wrzesień 2009 r. w Łodzi; kolejne przedstawienia będą w Berlinie i we Wrocławiu. Mieszkowski wyraził nadzieję, że będzie to ważna rozmowa na temat antysemityzmu, homofobii, kapitalizmu.
Klata będzie reżyserował też spektakl Człowiek z Polski w czekoladzie na podstawie tekstu napisanego przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk specjalnie dla Teatru Polskiego. Prapremiera sztuki ma się odbyć w maju.
Wcześniej, bo na marzec, zaplanowano premierę Tybetu (tytuł roboczy - PAP) w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Naszej realizacji będzie towarzyszyła wystawa, którą zorganizujemy w okolicach premiery. Zaprosiłem do współpracy kilku malarzy z całej Polski, których poprosiłem o namalowanie flagi Tybetu w skali 1:1. Myślę, że może być ciekawie zobaczyć, jak wygląda flaga Wilhelma Sasnala, a jak np. Lecha Twardowskiego - mówił Mieszkowski.
Jak podkreślił dyrektor, w tym sezonie Teatr Polski będzie w sposób dobitny, a czasem nawet gwałtowny rozmawiać o człowieku uwikłanym we współczesną rzeczywistość. Rozmowa na temat współczesnej kultury leży nam głęboko na sercu. Dlatego przed nami teatr niepokorny i wyzywający - podkreślił.
Zaplanowano też następujące premiery: Samsara Disco na podstawie Iwanowa Antoniego Czechowa w przekładzie Artura Sandauera i _ Życia owadów_ Wiktora Pielewina w przekładzie Ewy Rojewskiej-Olejarczuk oraz W stronę Jelinek w reżyserii Krystiana Lupy.
W ubiegłym sezonie teatr przygotował 4 premiery, otrzymał 23 nagrody indywidualne i zespołowe, odwiedził 17 festiwali i brał udział w występach gościnnych w Polsce i za granicą (m.in. w Ekwadorze, Irlandii, na Łotwie, w Rosji, na Słowacji). Do 23 grudnia zagrano 283 spektakle we Wrocławiu, placówkę odwiedziło ponad 51 tys. widzów, a średnia frekwencja na przedstawieniach przekroczyła 80 proc.