Trwa ładowanie...
japonia
23-04-2010 13:36

Nowy Murakami

Nowy MurakamiŹródło: Inne
dimy5rb
dimy5rb

Jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi powieść Haruki Murakamiego Kafka nad morzem.

Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta umiejący rozmawiać z kotami oraz młody kierowca z końskim ogonem lubiący hawajskie koszule. Ojciec Kafki zostaje zamordowany i wszystkich trzech poszukuje policja. Po spotkaniach z zakochaną w operach Pucciniego kotką Mimi, Johnniem Walkerem i innymi fantastycznymi postaciami bohaterowie trafiają w końcu do tajemniczej prywatnej biblioteki, w której czas się zatrzymał. Nocami odwiedza ją duch młodziutkiej dziewczyny w niebieskiej sukience….

dimy5rb

Haruki Murakami , manager baru jazzowego, zaistniał na japońskiej scenie literackiej już w 1987 roku niezwykle popularną powieścią, stanowiącą swego rodzaju eksperyment z realizmem – Norwegian Wood , która przyniosła autorowi rozgłos na tyle ogromny, że mówi się obecnie, iż czytał ją każdy w Japonii. Proza Murakamiego cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko w Japonii, ale i za granicą, jego książki przetłumaczono na 35 języków, w tym czeski.

Warto wspomnieć, iż * Murakami jest także autorem zapisu wspomnień ofiar ataku terrorystycznego z 1995 roku, kiedy to w tokijskim metrze rozpylono ogromną ilość gazu bojowego Sarin.* Autor Przygody z owcą zajmuje się także przekładem. Tłumaczył m. in. Raymonda Carvera , Trumana Capote , Johna Irvinga i J.D. Salingera .

dimy5rb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dimy5rb