Jeszcze w tym miesiącu do księgarń trafi kolejna powieść Henninga Mankella Zapora .
Pewnego wieczoru mężczyzna pobierający pieniądze z bankomatu nagle pada martwy na ziemię. W innej części miasta taksówkarz zostaje brutalnie zamordowany przez dwie nastolatki, które całkowitym brakiem wyrzutów sumienia przeraziły nawet miejscowego policjanta. Jedna z zabójczyń ucieka z aresztu i znika bez śladu. W chwilę potem pół miasta jest pozbawione prądu, a przybyły do uszkodzonej elektrowni pracownik dokonuje makabrycznego odkrycia. Komisarz Kurt Wallander jest przekonany, że wszystkie te wydarzenia mają ze sobą jakiś związek. Osamotniony i sfrustrowany po odkryciu zdrajców w zespole, z którym współdziałał, zaczyna tracić wiarę w sens swojej pracy. Niemniej kontynuuje śledztwo, a ono doprowadza go do tajemniczej grupy anarchistycznych terrorystów, ukrytej w anonimowej cyberprzestrzeni. Przestępcy zdają się wiedzieć, jaki będzie następny krok policji. Wallander postanawia ich przechytrzyć.
Henning Mankell (ur. 1948) to jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych pisarzy szwedzkich, wybitny dziennikarz i człowiek teatru. Jak sam mówi, od zawsze wiedział, że będzie pisał, nigdy bowiem nie odczuwał innej przyjemności, którą można by porównać z przyjemnością opowiadania.
* Mankell jest autorem powieści o tematyce społecznej, sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży (w 1996 roku otrzymał nagrodę literacką im. Astrid Lindgren ).* Ze swoją żoną (Evą Bergman, córką słynnego reżysera Ingmara Bergmana ) większą część roku mieszka w Maputo w Mozambiku, gdzie prowadzi Teatro Avenida. Sławę na całym świecie przyniósł mu rozpoczęty w 1991 roku cykl dziewięciu powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander.
Kryminały o komisarzu Wallanderze są doceniane przez krytyków, którzy porównują głównego bohatera do największych i najsławniejszych literackich detektywów m.in. do komisarza Maigreta stworzonego przez Belga George’a Simenona i do Marlowe’a – Amerykanina Raymonda Chandlera .
Komisarz Wallander jest bliski czytelnikom, ponieważ, jak mówi sam Mankell , stale się zmienia. Jest przemęczony pracą, rozstaje się z żoną, nie umie dogadać się z dorastającą córka Lindą i ze starzejącym się ojcem. Ma wątpliwości, czy powinien robić to, co robi. A jednak jest świetnym policjantem. Najlepszym w Ystad. Wartością kryminałów Mankella jest jednak nie tylko postać głównego bohatera, którego problemy rozumieją ludzie na całym świecie.
* Mankell jest mistrzem w budowaniu napięcia za pomocą pozornie prostych środków.* Opisuje drobiazgowo śledztwo, każąc czytelnikom uczestniczy w mozolnym dochodzeniu do prawdy. I wcale nie o końcowe zaskoczenie tu chodzi. Równie ważnym elementem fabuły jest też tło obyczajowe i niewesoła diagnoza współczesności, jaką pisarz stawia w swoich książkach. Kryminały Mankella są realistyczne, ponure, a jednocześnie bardzo klarowne moralnie i znakomicie opowiedziane.