Trwa ładowanie...

Nowości na Targach Książki Historycznej

Nowości na Targach Książki HistorycznejŹródło: Thinkstock
ddubx00
ddubx00

Nowa książka Normana Daviesa , Opowiadania kołymskie Warłama Szałamowa , tom wspomnień z PRL-owskich więzień Polityczni to niektóre nowości przygotowane przez wydawców, którzy wezmą udział w rozpoczynających się w czwartek w Warszawie XIX Targach Książki Historycznej.

W najnowszej książce Zaginione królestwa (Znak) Norman Davies opisuje losy czternastu
europejskich państw, które zostały niemal zupełnie zapomniane, takich jak Tolosa - państwo Ostrogotów, celtyckie Ald Clud i Eire, Borussia czy Aragonia. Zdaniem historyka, z losu zaginionych królestw płynie pewien morał, który może się przydać współczesnym Europejczykom: historia zaginionych królestw uczy nas, że każde państwo jest śmiertelne, żadne królestwo nie potrwa do końca świata .

Rebis opublikował ostatnio wznowienie Opowiadań kołymskich Warłama Szałamowa . Ten zbiór krótkich opowiadań, szkiców i wspomnień z łagrów uważany jest za najważniejsze, obok Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna świadectwo z radzieckich obozów pracy. Szałamow spędził kilkanaście lat jako ich więzień, posługuje się lapidarnym, oszczędnym stylem, beznamiętnie opowiada o życiu toczącym się w obozach. Pokazuje zmiany, do jakich dochodzi w psychice człowieka pod wpływem tak surowych, nieludzkich warunków - zwyrodnienie oprawców, degrengoladę moralną i degenerację psychiczną więźniów.

Ośrodek Karta wydał ostatnio książkę Polityczni - zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoich pobytach w więzieniach Peerelu w latach 1982-86. W książce znajdują się zapisy 10 osób: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej, Joanny Szczęsnej i Tadeusza Wypycha. Szczególnie interesujące są opisy codzienności w Palowskich więzieniach, życie w celi, więzienne obyczaje, a zwłaszcza – zetknięcie z subkulturą więzienną – z kryminalnymi i różne warianty ułożenia sobie z nimi relacji.

ddubx00

Inna ciekawa nowość Karty to album Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana. Autor zdjęć był amerykańskim reporterem, przyjechał do Warszawy w pierwszych dniach września 1939 roku, by obserwować początki działań wojennych. Przez dwa tygodnie dokumentował walki i zniszczenie Warszawy. Bryan posługiwał się kolorowymi filmami Kodaka, które zabrał ze sobą, by przetestować to nowatorskie rozwiązanie.

Wydawnictwo Literackie prezentować będzie na targach książkę GROM. Siła i honor - rozmowy Michała Komara z generałem Sławomira Petelickiego , byłym dowódcą elitarnej jednostki polskiego wojska. Generał Petelicki opowiada o ostatnich trzydziestu latach swego życia: o tradycji rodzinnej i pracy w wywiadzie, a przede wszystkim o walce z terroryzmem.

Kuba Rozpruwacz Paula Begga to nowość PIW. Do dziś nie wiadomo, kto stał za zbrodniami przypisywanymi Kubie Rozpruwaczowi, mordercy prostytutek z londyńskiego East Endu końca epoki wiktoriańskiej. Paul Begg rozważa kilka równie prawdopodobnych hipotez. Jego opowieść o zagadce seryjnego mordercy różni się od innych książek na ten temat wyjątkowo skrupulatnie przedstawionym tłem historycznym i społecznym, na którym rozegrały się opisywane wypadki.

Ostatnio ukazała się też druga, po Ziarnach zmian książka Henry'ego Hobhouse'a o milczących bohaterach historii, czyli o roślinach. W Ziarnach bogactwa (Muza) autor przedstawia historię kawy, herbaty, winorośli, drewna i kauczuku. Jego zdaniem ludzkość zawdzięcza roślinom więcej niż przypuszczamy, to one potrafią doprowadzić do rozkwitu lub upadku krajów.

XIX Targi Książki Historycznej odbywać się będą w dniach W dniach 25-28 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj