Trwa ładowanie...
d3kjgty

Noworoczne iwaszkiewicziana

d3kjgty
d3kjgty

Na początku roku można się spodziewać dwu ważnych nowości książkowych związanych z Jarosławem Iwaszkiewiczem - drugiego tomu Dzienników pisarza oraz edycji jego listów do córek.

Drugi tom Dzienników Iwaszkiewicza obejmuje lata 1956 - 1963. W porównaniu z tomem pierwszym autor zdecydowanie więcej miejsca poświęca sprawom politycznym - przeżywa październikową odwilż, z napięciem śledzi rozwój wypadków na Węgrzech, zastanawia się nad genezą swojego politycznego zaślepienia, z jakim zaangażował się w budowanie komunizmu. Jednocześnie zapiski Iwaszkiewicza nie tracą intymnego charakteru. Iwaszkiewicz opisuje swój związek z Jerzym Błeszyńskim, którego nazywa ostatnią i największą miłością swego życia. Ten związek przerwała śmierć kochanka Iwaszkiewicza , który zmarł na gruźlicę. Błeszyński był pierwowzorem bohatera opowiadania Kochankowie z Marony.

Listy do córek Iwaszkiewicza opracowali Anna i Radosław Romaniukowie. Pisarz często opuszczał Stawisko, gdzie wychowywały się Marysia i Teresa, często więc do nich pisał. Te listy dokumentują życie rodziny, ale też losy polskiej inteligencji w XX wieku.

Dzienniki Iwaszkiewicza ukazują się nakładem wydawnictwa Czytelnik, Listy do córek ukażą się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

d3kjgty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kjgty