Trwa ładowanie...

Nowe zasady dopuszczania podręczników do użytku szkolnego

Nowe zasady dopuszczania podręczników do użytku szkolnegoŹródło: AFP
dh5hepx
dh5hepx

Od dziś wydawcy podręczników mogą ubiegać się o dopuszczenie ich do użytku szkolnego według nowych zasad; w piątek wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra edukacji regulujące te kwestie.

W związku z wydaniem nowych podstaw programowych nauczania, według nowych zasad dopuszczane będą wszystkie podręczniki do I klasy szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum; w tych klasach jako pierwszych będą obowiązywać nowe podstawy, będą one wprowadzane sukcesywnie i co roku obejmować kolejne następujące po sobie klasy.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, w przypadku podręczników, które są elementem serii (np. do klasy I, II i III) składając książkę do I klasy wydawca musi przedstawić konspekty podręczników do klas następnych i zawrzeć w całości serii treści wymagane w podstawach programowych na tym etapie kształcenia. Wydawca musi także podać terminy wydania następnych książek z danej serii.

Zmniejszyła się też liczba recenzji wymaganych przy dopuszczeniu, np. w przypadku podręcznika do języka polskiego do tej pory obowiązywały cztery: dwie dotyczące treści merytorycznych, jedna - dydaktycznych i jedna - stylistycznych. Teraz wymagane będą trzy recenzje: dwie merytoryczno-dydaktyczne i jedna stylistyczna.

Z ankiet przeprowadzonych w styczniu przez MEN wśród wydawców edukacyjnych, wynika, m.in. że o dopuszczenie do użytku szkolnego podręczników do kształcenia zintegrowanego w klasach I szkoły podstawowej ubiegać się będzie 14 tytułów, 30 podręczników do nauki angielskiego i 7 do nauki niemieckiego. Jeśli chodzi o I klasę gimnazjum - 13 deklaracji dotyczy ofert na podręczniki do nauki polskiego, 7 - matematyki, 8 - fizyki, 5 - biologii, 42 - angielskiego, 9 - niemieckiego.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj