Trwa ładowanie...

Nowe rewelacje w znanej historii ucha Van Gogha

Nowe rewelacje w znanej historii ucha Van GoghaŹródło: Inne
d2ui6s6
d2ui6s6

Sławny autoportret Vincenta Van Gogha z 1889 r. przedstawia go z zabandażowanym uchem. Malarz utrzymywał, że w przypływie wzburzenia sam obciął sobie małżowinę. Jednak dwoje niemieckich historyków sztuki twierdzi, że w rzeczywistości okaleczył go podczas sprzeczki przyjaciel Paul Gauguin - poinformował brytyjski dziennik „Telegraph”.

W 1888 r. holenderski malarz przeniósł się z Paryża do Arles w Prowansji. Chcąc stworzyć tam wspólnotę artystów, wynajął „Żółty dom” i ściągnął do niego swego przyjaciela Paula Gauguina. Artyści nie mogli się jednak porozumieć. Po kolejnej sprzeczce, autor „Słoneczników” zagroził przyjacielowi brzytwą, po czym obciął sobie fragment małżowiny.

Taka wersja wydarzeń, rozpowszechniona w biografiach Van Gogha, została zmyślona przez samego malarza - twierdzą Hans Kaufmann i Rita Wildegans, autorzy książki Ucho Van Gogha: Paul Gauguin i pakt milczenia.

Według nich, to Gauguin - wyborny szermierz - obciął Van Goghowi ucho szpadą. Do incydentu doszło w toku kłótni, która wywiązała się po tym, gdy francuski malarz postanowił opuścić „Żółty dom”. Nie wiadomo jednak, czy zrobił to w samoobronie, czy w przypływie złości.

d2ui6s6

Dalsza część historii w obu wariantach jest taka sama. Van Gogh miał podobno owinąć odcięty fragment ucha w chusteczkę i oddać go prostytutce z pobliskiego burdelu. Wykrwawiającego się artystę następnego dnia odnalazła policja i przewiozła go do szpitala.

Zdaniem niemieckich historyków sztuki, malarze postanowili zachować faktyczny przebieg wydarzeń w tajemnicy, aby nie ściągać na Gauguina kłopotów.

Dowodząc swojej tezy, Kaufmann i Wildegans odwołują się przede wszystkim do korespondencji malarzy, gdzie czynią oni pewne aluzje do tamtych wydarzeń, choć nigdy nie mówią o nich wprost. Autorzy książki wskazują też, że choć Van Gogh miał problemy ze zdrowiem psychicznym, to w okresie, gdy doszło do tego incydentu, był jeszcze zdrowy.

d2ui6s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui6s6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj