Trwa ładowanie...
muzeum
23-04-2010 13:31

Nowe prace Witkacego w Muzeum Tatrzańskim

Nowe prace Witkacego w Muzeum TatrzańskimŹródło: Inne
d381qtb
d381qtb

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wzbogaciło się o kolekcję 18 portretów, 2 pejzaży i 4 rysunków autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego .

W zakopiańskiej willi Koliba odbył się wernisaż wystawy prezentującej zakupione dzieła.

Łącznie z nowymi nabytkami, muzeum ma w zbiorach 50 obrazów tego artysty - poinformowała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Teresa Jabłońska.

Zakup prezentowanych na wystawie 24 obrazów i rysunków sfinansowały po połowie małopolski Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Kultury. Według marszałka województwa małopolskiego, Janusza Sepioła, kolekcja kosztowała w sumie około 500 tys. zł.

d381qtb

Dzieła kupiono od rodzin Zwolińskich i Fedorowiczów oraz dr. Jana Leszczyńskiego, czyli od spadkobierców osób i rodów związanych z Witkacym . W większości są to mniej lub bardziej naturalistyczne portrety pastelowe z lat 30., choć w zbiorze znajduje się też kilka portretów wykonanych w stworzonym przez Witkacego stylu Czystej Formy. Na większości z nich artysta uwiecznił twarze zakopiańskich znajomych i przyjaciół. Dwa niewielkie obrazy olejne to studia falującej wody wykonane w pierwszych latach XX w. Cztery rysunki ukazują fantazyjne sceny rodzajowe.

Wszystko zaczęło się od telefonu ówczesnego ministra kultury, Waldemara Dąbrowskiego: „Janusz, jest dobra kolekcja Witkacego do kupienia. Co ty na to? Ja daję połowę”. Reakcja mogła być tylko jedna, przy czym diabeł zawsze pojawia się w takich historiach i kolekcja ta okazała się nie do kupienia, bo ktoś ją zdążył nabyć wcześniej – powiedział na wernisażu marszałek województwa małopolskiego, Janusz Sepioł.

– Pieniądze były już zadekretowane dla muzeum przez ministerstwo oraz urząd marszałkowski i obydwie strony podtrzymywały wolę zakupu dzieł Witkacego . Dlatego zaproponowaliśmy kupno innej i zgromadziliśmy tę, którą możecie państwo oglądać teraz w willi Koliba – wspominała na otwarciu wystawy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

d381qtb

Według Jabłońskiej, było to możliwe, bo placówka jest w stałym kontakcie z prywatnymi kolekcjonerami oraz spadkobiercami znajomych i przyjaciół Witkacego.
– Mamy z nimi niepisaną umowę, że te prace wcześniej czy później trafią do naszego muzeum. Tym ludziom także na tym zależy, bo wywodzą się przecież ze świetnego i wyrazistego środowiska, które ukształtowało się w Zakopanem w okresie międzywojennym – wyjaśniła Jabłońska.

Jednym z gości wernisażu był były minister kultury i sztuki, Waldemar Dąbrowski, który przyczynił się do powiększenia zbioru witkacjanów w zasobach zakopiańskiego muzeum.

* Muzeum Tatrzańskie, prócz malarstwa, posiada także bardzo bogaty zbiór fotografii artystycznych i dokumentalnych Witkacego .* Placówka ta na 2007 roku zapowiada duże sympozjum poświęcone wybitnemu artyście.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj