Trwa ładowanie...
ryszard kapuściński
23 kwietnia 2010, 13:47

Nowe książki o Ryszardzie Kapuścińskim

Nowe książki o Ryszardzie KapuścińskimŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

W tym tygodniu do księgarń trafiają dwie książki poświęcone Ryszardowi Kapuścińskiemu : Zapiski szpitalne - relacja z ostatnich dni pisarza oraz Życie jest z przenikania - szkice o twórczości Kapuścińskiego .

„Jakże nie doceniamy tego mechanicznego aspektu natury ludzkiej! Aż w końcu podłączony do różnych rurek, pojemników, przewodów i zegarów człowiek widzi, że stał się tylko elementem, i to często drugorzędnym, tego wielkiego świata maszyn” - napisał Kapuściński w warszawskim szpitalu na Banacha, gdzie trafił po świętach Bożego Narodzenia 2006 r. i gdzie zmarł 23 stycznia 2007 roku.

d29coz4

Na 15 karteczkach bloczków z napisem V-Pen Etromycin Amorion Orion zachowały się ostatnie zapiski reportera. Przyzwyczajenie do notowania obserwacji na gorąco okazało się silniejsze od osłabienia chorobą. Jarosław Mikołajewski, który odwiedził Kapuścińskiego podczas choroby, usłyszał, że materiałów z obserwacji szpitalnego życia starczyłoby na nowy Busz po polsku .

Na karteczkach zachowała się m.in. informacja, że do szpitala Kapuściński zabrał Pana Tadeusza, a także spis odwiedzających go gości - wśród nich przede wszystkim żona, Alicja Kapuścińska (zwana Kubą), Agata Tuszyńska , Hanna Krall .

Zapiski są świadectwem dramatycznej walki z chorobą. Kapuściński napisał: „Czuję, że uszły ze mnie resztki sił, że zapadam się w czeluść, oblepia mnie czarna mgła. Straszne uczucie bezradności, tracę kontakt ze światłem, z otoczeniem, z rzeczywistością, wszystko oddala się, znika”. Do końca jednak nie opuściła go chęć życia: „Jestem krańcowo wymęczony, ale ciągle, dopóki starczy sił, chcę walczyć”. Kilka stron dalej: „Ucz się robić rzeczy małe, ruchy małe, drobne, ale jednak ruszaj się, zmuszaj się do działania, czyń wysiłek” - napisał reporter w ostatnich dniach życia.

Zapiski szpitalne uzupełnił szkic Jarosława Mikołajewskiego pt. Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego. Publicysta przyjaźnił się z reporterem przez ostatnie sześć lat jego życia. Książka ilustrowana jest fotografiami z mieszkania Kapuścińskiego na Prokuratorskiej w Warszawie. Widać na nich stosy książek, liczącą setki okazów kolekcję długopisów i poprzypinane w różnych miejscach karteczki z sentencjami. Nulla dies sine linea - Ani jeden dzień bez kreski - głosi jedna z nich obrazująca słynną pracowitość Kapuścińskiego .

d29coz4

_Ostatnie zapiski_ ukażą się 16 października nakładem Wydawnictwa Literackiego.

23 października do księgarń trafi tom Życie jest z przenikania.... To szkice o twórczości Ryszarda Kapuścińskiego . Książka składa się z trzech części. Pierwsza, zatytułowana Wyjść poza opis, ukazuje Kapuścińskiego jako reportera przekraczającego granice literatury faktu i wyznaczającego w tej dziedzinie nowe standardy. Druga - Wyrazić siebie - przedstawia go jako artystę poszukującego dróg do ekspresji własnej wrażliwości. Część trzecia - Zrozumieć świat - to portret Kapuścińskiego jako antropologa kulturowego trafnie oceniającego sytuację naszej cywilizacji i jej perspektywy.

Wśród autorów szkiców znaleźli się: Jerzy Bralczyk , Przemysław Czapliński , Małgorzata Czermińska , Michał Głowiński , Jerzy Jarzębski , Leszek Mądzik, Jarosław Mikołajewski , Jan Miodek . Życie jest z przenikania... ukaże się nakładem wydawnictwa PIW.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj