Trwa ładowanie...

„Nowe Książki” mają 60 lat

„Nowe Książki” mają 60 latŹródło: Inne
d1x8xe5
d1x8xe5

„Nowe Książki” - jedno z najstarszych polskich pism krytycznoliterackich - obchodzą właśnie jubileusz 60-lecia. Wydawany nieprzerwanie od 1949 roku miesięcznik może się odwołać do tradycji sięgającej 1901 roku.

„Nowe Książki” ukazują się nieprzerwanie od 1949 roku - jedynie na początku stanu wojennego ich publikacja miała półroczną przerwę. Miesięcznik kontynuuje jednak znacznie starszą tradycję edytorską. Już w 1901 roku w Warszawie i Lwowie zaczęto wydawanie pisma „Książka” poświęconego krytycznemu odnotowaniu bieżącego piśmiennictwa polskiego - jak deklarowała redakcja w pierwszym numerze pisma, które ukazywało się do połowy lat 20.

W 1934 roku program „Książki” został podjęty przez miesięcznik „Nowa Książka”, czasopismo poświęcone krytyce literackiej i naukowej oraz bibliografii. Z tymi dwoma tytułami, które miały taki sam program i założenia, współpracowali wybitni humaniści m.in. Aleksander Bruekner, Juliusz Kleiner, Tadeusz Sinko. Powołane do życia po wojnie „Nowe Książki” odwoływały się do tradycji pism „Książka” i „Nowa Książka”.

„Nowe Książki”, które początkowo miały formę bibliograficznego biuletynu nowości, wielokrotnie zmieniały charakter i formę, rozbudowując swoją zawartość i stając się pismem recenzyjno-publicystycznym, ze stałymi działami i felietonami. Redaktorami naczelnymi pisma byli kolejno: Juliusz Wiktor Gomulicki , Adam Klimowicz, Marcin Czerwiński. Obecnie redaktorem naczelnym „Nowych Książek” jest eseista i dramaturg Tomasz Łubieński .

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat przez łamy pisma przewinęła się niezliczona liczba autorów - m.in. Melchior Wańkowicz , Władysław Kopaliński , Stefan Kisielewski , Anna i Maria Bojarskie, Krystyna Kofta , Janusz Tazbir , Jerzy Szacki . Z tekstów publikowanych na łamach pisma niekiedy powstawały osobne książki jak Madonna Pekaesów Marii Bojarskiej czy Wycieczki balonem Stanisława Zielińskiego .

Od dziesięciu lat przyznawana jest nagroda „Nowych Książek”. Jej laureatami byli m.in. Tadeusz Różewicz , Jerzy Jedlicki , Ryszard Kapuściński , Barbara Skarga , Urszula Kozioł i Kazimierz Orłoś . W tym roku otrzymała ją Dorota Kudelska, autorka pracy Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego.

d1x8xe5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x8xe5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj