Trwa ładowanie...
zamach
23-04-2010 13:50

Nowa książka o zamachu na Jana Pawła II

Nowa książka o zamachu na Jana Pawła IIŹródło: AFP
dbvjw0k
dbvjw0k

_Prawda o zamachu na Jana Pawła II_ - książkę pod tym tytułem, autorstwa francuskiej dziennikarki bułgarskiego pochodzenia Rumiany Ugarczinskiej, zaprezentowano w czwartek w Sofii.

JAN PAWEŁ II NA FOTOGRAFIACH

Ugarczinska wykłada w instytucie kryminologii uniwersytetu Sorbonne Nouvelle Paris 3. Napisała głośne we Francji książki KGB i szturm na Europę oraz Gazprom - zagrożenie z Rosji.

Przygotowując książkę o zamachu na polskiego papieża autorka wielokrotnie jeździła do Turcji, w tym w rodzinne strony zamachowca Mehmeta Ali Agcy. Badała też archiwa we Włoszech, Niemczech, Francji, USA i Bułgarii, spotykała się z obecnymi i byłymi pracownikami służb specjalnych tych państw.

- Prawdą o zamachu jest to, że nikt nie chce tej prawdy - uważa Ugarczinska.

- Nikomu nie jest na rękę prawda o tym, jak Agca i jego koledzy w ciągu 18 miesięcy jeździli po całej Europie - wschodniej i zachodniej. Ślady zamachu przechodzą przez Sofię, lecz nie prowadzą do niej - powiedziała autorka w czasie prezentacji książki.

dbvjw0k

- Bułgarowi jest trudno analizować jedną z największych zagadek XX wieku. Gdy o tym zaczyna pisać Bułgar, zawsze powstaje podejrzenie o stronniczość. Dlatego postanowiłam nie dementować tzw. śladu bułgarskiego, a pokazać, co naprawdę się wydarzyło. Stąd tytuł książki - zaznaczyła Ugarczinska.

- Bułgarskiego wątku nie ma, on został wymyślony przez CIA - dodaje, podkreślając, że cała jej praca jest na to dowodem. W książce powołuje się m.in. na rozmowy z byłym wysokim rangą pracownikiem CIA.

Według dziennikarki, ślady zamachu w Turcji i we Włoszech prowadzą do tajnej struktury NATO o nazwie Stay Behind, powołanej w celu neutralizowania wpływu prokomunistycznych i lewicowych sił w państwach Sojuszu. Była to sekretna struktura, działająca bez kontroli ze strony władz, która z biegiem lat znalazła się pod wpływem różnych grup interesów - mafii czy organizacji masońskich.

Z włoskim odgałęzieniem tej struktury zwanym Gladio związanych jest wiele osób, zamieszanych w skandale wokół watykańskiego banku Ambrosiano, lożą masońską P-2, a także po prostu przeciwników papieża-Polaka. Istnienie Gladio ujawnił publicznie były premier Giulio Andreotti w 1992 roku - twierdzi Ugarczinska.

Zamach, według autorki, był inspirowany przez prawicowych tureckich i włoskich ekstremistów, związanych ze służbami specjalnymi obu państw. Agca i wszyscy jego koledzy, którzy jeździli z nim po Europie i pomagali mu w organizacji zamachu, należeli do organizacji Szare wilki, finansowanej przez turecką mafię i związanej ze służbami specjalnymi. Z ich pomocą Agca uciekł z więzienia rok przed zamachem - uważa autorka książki.

dbvjw0k

Sprawą, na którą autorka również zwraca uwagę, jest milczenie ówczesnych władz ZSRR. Moskwa zachowywała się bardzo wstrzemięźliwie po zamachu. Zabrakło głośnej kampanii w obronie Bułgarii. Według Ugarczinskiej, powodem jest fakt, że przez Bułgarię przechodziły kanały przemytu narkotyków i broni, za pośrednictwem m.in tureckiej mafii. Według autorki, Sofia miała milczące zezwolenie na te operacje, lecz w chwili, gdy wyszły na jaw, Moskwa zdystansowała się od Bułgarii.

Na podstawie książki Rumiany Ugarczinskiej we Francji powstał dokumentalny film telewizyjny.

dbvjw0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbvjw0k