Trwa ładowanie...

Nowa książka Michała Witkowskiego Książką Lata 2007

Nowa książka Michała Witkowskiego Książką Lata 2007Źródło: Inne
d631crn
d631crn

Nowa książka Michała Witkowskiego Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej została wybrana Książką Lata 2007 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych.

Od jesieni 1993 roku w Bibliotece Raczyńskich odbywają się kwartalne Poznańskie Przeglądy Nowości Wydawniczych. Celem ich jest promowanie literatury pięknej i popularnonaukowej. Każdemu Przeglądowi towarzyszy wystawa zorganizowana w historycznym gmachu Biblioteki, ukazująca nowości wydawnicze ostatnich miesięcy, ułożone według dziedzin wiedzy: historia, nauki społeczne, literatura piękna, itd. Osobne miejsce zajmują firmy wydawnicze, które przekazują w darze Bibliotece swoje nowo wydane książki.

W nowej książce Michała Witkowskiego groteskowa historia kariery i upadku właściciela lombardu staje się pretekstem do opowieści o przełomie lat 80. i 90. w Polsce, o przemianach ustroju i ludzkiej mentalności. Autor przypomina raczkujący polski kapitalizm, zapiekanki sprzedawane z przyczepy, akwizycję i podsycany przez prasę mistycyzm ostatnich lat XX wieku. W oczekiwaniu na mającą uderzyć w Ziemię kometę ludzie starają się jednak jakoś ułożyć sobie życie. Gdy za sprawą wchodzących na polski rynek zachodnich korporacji interesy zaczynają upadać, bogobojny bohater, natchniony cudownym widzeniem, postanawia udać się na pielgrzymkę do Lichenia... Trafia jednak zupełnie gdzie indziej, do pałacu bogatego mafiosa, który w jego życiu zaczyna odgrywać rolę analogiczną do tej, jaką Zygmunt August odegrał w biografii Barbary Radziwiłłówny... Pokazując współistnienie starych i nowych mitów oraz wzorców zachowań (na przykład sarmatyzmu), Witkowski zdaje się
przypominać, że w kulturze nie ginie nic, nawet słowiańskie, dawno zapomniane korzenie.

* Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej jest objęta medialnym patronatem Wirtualnej Polski.*

d631crn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d631crn