Do księgarń trafiła nowa książka Porządki pomagania Berta Hellingera .
Porządki pomagania to książka skierowana do osób zawodowo zajmujących się pomocą: psychoterapeutów, nauczycieli, pracowników socjalnych, a także do rodziców. Hellinger w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia metodę pracy i wyjaśnia, co należy robić, gdy natrafia się na opór przed przyjęciem pomocy. Stawia fundamentalne pytania: czy w danym przypadku pomoc jest w ogóle możliwa oraz czy jest dozwolona? Jakie sposoby pomocy są wskazane, a jakie po prostu konieczne?
Bert Hellinger urodził się 16. grudnia 1925 roku w Leimen koło Heidelbergu jako Anton Hellinger. W 1946 roku wstąpił do zakonu Misjonarzy z Mariannhill w Würzburgu Przyjął imię Suitbert (stąd wywodzi się jego obecne imię Bert). Studiował filozofię, teologię i pedagogikę. W 1952 otrzymał święcenia kapłańskie, a rok później wyjechał na misję do Republiki Południowej Afryki.
W czasie misji po raz pierwszy zetknął się z dynamiką grupową, biorąc udział w ekumenicznych pracach z mniejszościami, prowadzonych przy współudziale Kościoła Anglikańskiego. W 1968 roku powrócił do Niemiec. Został przełożonym domu Misjonarzy z Marianhill w Würzburgu. Jednocześnie rosło jego zainteresowanie psychologią. W roku 1971 wystąpił z zakonu.
Jego metoda ustawień rodzinnych polega na wybraniu przez pacjenta spośród uczestników przedstawicieli dla siebie i innych ważnych członków swojej rodziny, na przykład ojca, matki i rodzeństwa. Potem w skupieniu ustawia ich w przestrzeni. W procesie ustawiania pacjent wchodzi w kontakt z wiedzą, która była poprzednio dla niego niedostępna. W ustawieniach rodzinnych widać, że między pacjentem a członkami rodziny działa siła, która umożliwia zdobycie wiedzy bez zewnętrznego przekazu.