Trwa ładowanie...
psychoterapia
23-04-2010 13:46

Nowa książka Berta Hellingera

Nowa książka Berta HellingeraŹródło: Inne
d35oh4j
d35oh4j

Do księgarń trafiła nowa książka Porządki pomagania Berta Hellingera .

Porządki pomagania to książka skierowana do osób zawodowo zajmujących się pomocą: psychoterapeutów, nauczycieli, pracowników socjalnych, a także do rodziców. Hellinger w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia metodę pracy i wyjaśnia, co należy robić, gdy natrafia się na opór przed przyjęciem pomocy. Stawia fundamentalne pytania: czy w danym przypadku pomoc jest w ogóle możliwa oraz czy jest dozwolona? Jakie sposoby pomocy są wskazane, a jakie po prostu konieczne?

Bert Hellinger urodził się 16. grudnia 1925 roku w Leimen koło Heidelbergu jako Anton Hellinger. W 1946 roku wstąpił do zakonu Misjonarzy z Mariannhill w Würzburgu Przyjął imię Suitbert (stąd wywodzi się jego obecne imię Bert). Studiował filozofię, teologię i pedagogikę. W 1952 otrzymał święcenia kapłańskie, a rok później wyjechał na misję do Republiki Południowej Afryki.

d35oh4j

W czasie misji po raz pierwszy zetknął się z dynamiką grupową, biorąc udział w ekumenicznych pracach z mniejszościami, prowadzonych przy współudziale Kościoła Anglikańskiego. W 1968 roku powrócił do Niemiec. Został przełożonym domu Misjonarzy z Marianhill w Würzburgu. Jednocześnie rosło jego zainteresowanie psychologią. W roku 1971 wystąpił z zakonu.

Jego metoda ustawień rodzinnych polega na wybraniu przez pacjenta spośród uczestników przedstawicieli dla siebie i innych ważnych członków swojej rodziny, na przykład ojca, matki i rodzeństwa. Potem w skupieniu ustawia ich w przestrzeni. W procesie ustawiania pacjent wchodzi w kontakt z wiedzą, która była poprzednio dla niego niedostępna. W ustawieniach rodzinnych widać, że między pacjentem a członkami rodziny działa siła, która umożliwia zdobycie wiedzy bez zewnętrznego przekazu.

d35oh4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35oh4j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj