Trwa ładowanie...

Nowa biblioteka w Łodzi

Nowa biblioteka w ŁodziŹródło: Inne
d3tlcam
d3tlcam

Ponad 44 mln zł kosztowała rozbudowa gmachu biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ).

Rozbudowa biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego trwała blisko trzy lata. Jej powierzchnia zwiększyła się do prawie 20 tys. m kw. Inwestycja sfinansowana została ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Główna częścią nowej biblioteki są tzw. magazyny otwarte – z wolnym dostępem do półek, które umożliwiają wypożyczającym swobodny dostęp do zbiorów. (Do tej pory, większość książek dla wypożyczających, była sprowadzana z zamkniętych magazynów, niedostępnych dla czytelników).

Wydzielone zostały również czytelnie, m.in.: informatyczna, pokoje do pracy indywidualnej (także dla niepełnosprawnych) oraz miejsca nauki zbiorowej dla studentów. Powstała sala konferencyjna i projekcyjna, wyposażone w system TV SAT i audio video.

d3tlcam

W nowym budynku – w pracowni konserwacji zbiorów – znajduje się jedyna w Łodzi i regionie komora odkażająca, służąca do oczyszczania książek z kurzu i roztoczy. Budynek wyposażony jest także w najnowocześniejszy system zabezpieczenia przed kradzieżą.

Obecnie biblioteka UŁ ma blisko 30 tys. czytelników, zbiory obejmują ponad 1,9 mln. woluminów, (a wraz z bibliotekami wydziałowymi – ok. 3 mln. woluminów). Biblioteka powstała w 1945 r. jako jedna z pierwszych powojennych bibliotek naukowych w kraju. Korzystać z niej mogą studenci i pracownicy UŁ oraz innych wyższych uczelni. Pełni ona też rolę biblioteki publicznej.

d3tlcam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tlcam