Trwa ładowanie...
d1qhtpt
biblia
28 kwietnia 2010, 14:57

Nowa Biblioteka Aleksandryjska

d1qhtpt
d1qhtpt

Koran, Biblia i podręcznik firmy Microsoft były pierwszymi książkami, jakie trafiły w środę, 1 sierpnia, na półki nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, która ma być kontynuatorką najsłynniejszego starożytnego przybytku wiedzy i nauki. Egzemplarz Koranu, będący pierwszym dziełem w nowych zbiorach aleksandryjskich, to XVII-wieczny rękopis wybitnego arabskiego kaligrafa Ibn al-Bawaba. Książka Microsoftu natomiast to podręcznik obsługi programu Excel wersja 2000. Budowa Biblioteki Aleksandryjskiej, rozpoczęta w 1997 roku, była wielkim i kosztownym przedsięwzięciem międzynarodowym z udziałem m.in. UNESCO. Gmach ze szkła i betonu ma zostać uroczyście otwarty 23 kwietnia 2002 roku, w Międzynarodowy Dzień Książki, ale już teraz rozpoczęto kompletowanie księgozbioru. Ostatecznie będzie liczył ponad 8 mln dzieł. Założona w III wieku p.n.e. przez Ptolemeusza I Sotera Biblioteka Aleksandryjska zgromadziła niemal całe piśmiennictwo greckie, etiopskie, hebrajskie, indyjskie i perskie. Zbiory liczyły ok. 700 tysięcy zwojów.
Dynastia Ptolemeuszy była tak zapobiegliwa w poszukiwaniu nowych rękopisów dla biblioteki, że każdego, kto przybywał do portu, zobowiązywano do zdeponowania na pewien czas posiadanych książek i dokonywano z nich odpisy. Największa biblioteka starożytności płonęła kilkakrotnie. Ostatecznie przestała istnieć w 638 roku za sprawą kalifa Omara, który nakazał zniszczyć w płomieniach wszystkie książki niewiernych.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj