Trwa ładowanie...

Norwegia przeznacza 2 mln koron na Muzeum Auschwitz-Birkenau

Share
Norwegia przeznacza 2 mln koron na Muzeum Auschwitz-Birkenau
Źródło: PAP/Jacek Bednarczyk
dpt3z6m

Norwegia przeznacza 2 mln koron jako natychmiastową pomoc finansową na rzecz utrzymania Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce.

Oświadczenie tej treści zostało złożone w Oslo przez Ministra Spraw Zagranicznych Jonasa Gahr Støre w czasie plenarnego spotkania Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. Edukacji, Upamiętnienia i Badania Holokaustu (ITF – Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research).

- Auschwitz-Birkenau jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum europejskim. Miejsce to opowiada historię, której nie mamy prawa zapomnieć. Wszyscy jesteśmy zobowiązani wspierać ideę upamiętnienia zagłady Żydów w Europie i starać się, aby to muzeum nigdy nie uległo zniszczeniu, gdyż nowe pokolenia mają obowiązek dowiedzieć się prawdy o tym najciemniejszym rozdziale w europejskiej historii tak, aby nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzyło - powiedział Minister Spraw Zagranizcnych Jonas Gahr Støre.

dpt3z6m

Zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jest ważnym elementem nauki o Holokauście w programach szkolnych w Norwegii. W 2008 roku obóz Auschwitz-Birkenau zwiedziło 1 130 000 osób, spośród których 32 100 stanowili Norwedzy - większość z nich to byli uczniowie szkół.

Ochrona autentycznych miejsc pamięci, dokumentujących Holocaust jest jednym z priorytetów ITF. Norwegia obecnie piastuje przewodnictwo nad ITF (od 17. marca br.).

dpt3z6m

Podziel się opinią

Share
dpt3z6m
dpt3z6m