Trwa ładowanie...

Norman Finkelstein, autorkontrowersyjnej książki Przedsiębiorstwo Holokaust, zgodził się odejść z uniwersytetu

Norman Finkelstein, autorkontrowersyjnej książki Przedsiębiorstwo Holokaust, zgodził się odejść z uniwersytetuŹródło: Inne
d2nqkrk
d2nqkrk

Profesor politologii Norman Finkelstein , autor znanej również w Polsce kontrowersyjnej książki Przedsiębiorstwo Holokaust, zgodził się w środę odejść z chicagowskiego Uniwersytetu DePaul dla dobra wszystkich zainteresowanych - jak podał we wspólnym z władzami uczelni oświadczeniu.

Finkelsteinowi odmówiono w czerwcu stałego kontraktu (tenure) po sześciu latach wykładania na Uniwersytecie DePaul.

W Przedsiębiorstwie Holokaust (Holocaust Industry) Finkelstein oskarżył Światowy Kongres Żydów o zdefraudowanie funduszy zebranych w ramach restytucji mienia żydowskiego i należnych ofiarom Zagłady.

W ostatniej książce Wielka Hucpa. O pozorowaniu antysemityzmu i fałszowaniu historii (Beyond Chutzpah: On the Misuse of Anti-Semitism and the Abuse of History) Finkelstein twierdzi, że Izrael nadużywa oskarżeń o antysemityzm do tłumienia krytyki. W swej pracy politolog prowadzi polemikę z prawnikiem, wykładowcą Harvardu Alanem Dershowitzem i jego twierdzeniami zawartymi w książce The Case for Israel, że Izrael sprawiedliwie traktuje Palestyńczyków. Dershowitz, który wcześniej zagroził oskarżeniem wydawcy Finklelsteina o oszczerstwo, wezwał władze Uniwersytetu DePaul, by nie przedłużały kontraktu Finkelsteinowi .

d2nqkrk

* Finkelstein podał w oświadczeniu, że jest przekonany, iż decyzja w sprawie jego zatrudnienia była skażona zewnętrznymi naciskami*, ale dalej darzy szacunkiem Uniwersytet DePaul, który przez sześć lat był jego akademicką przystanią.

Uczelnia zaprzecza, jakoby na jej decyzję wywarły wpływ osoby trzecie, przyznaje jednak, że w sprawie profesury Fineklsteina utrzymywało się niepożądane i niestosowne zainteresowanie. Określa Finkelsteina jako płodnego uczonego i wybitnego nauczyciela.

Poza wspólnym oświadczeniem opublikowanym na stronach internetowych uniwersytetu uczelnia nie zamierza publicznie wypowiadać się na ten temat.

d2nqkrk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nqkrk