Trwa ładowanie...
nagroda
23-04-2010 13:45

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Józefa MackiewiczaŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

Dziewięć książek m.in. Wieszanie Jarosława Marka Rymkiewicza oraz Lód Jacka Dukaja , nominowano do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza .

Jak poinformowała w środę kapituła nagrody w tegorocznej edycji nominowano następujące pozycje: Podolską legendę - powstanie i pogrzeb polskiego Podola Zdzisława Skroka (Iskry 2007), Gabinet cieni Piotra Mitznera (Zeszyty Literackie 2007), Wieszanie Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo Sic! 2007), Abeandry Andrzeja Biernackiego (Więź 2007), Gorce Pana Wojciecha Kudyby (Topos 2007), Demona Południa Grzegorza Górnego (Fronda 2007), Generała Brygady Włodzimierza Ostoję Zagórskiego Piotra Kowalskiego (Oficyna Wydawnicza Kucharski 2007), Małą historię polskiej myśli politycznej Grzegorza Kucharczyka (Klub Książki Katolickiej
2007) oraz Lód Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie 2007).

Nagroda im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.

Patron nagrody Józef Mackiewicz , brat Stanisława Cata-Mackiewicza , był autorem książek łączących fabułę z dokumentem takich jak Droga donikąd (1955), Nie trzeba głośno mówić (1969), Lewa wolna (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji Zbrodnia w lesie katyńskim (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium. Pisarz zmarł w 1985 roku.

Tradycyjnie nagroda im. Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada. Zwycięzca otrzymuje medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki „Tylko prawda jest ciekawa” oraz nagrodę pieniężną (7 tys. dolarów).

W ubiegłym roku nagrodę odebrał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski za książkę Księża wobec bezpieki na przykładzie Archidiecezji Krakowskiej , opublikowaną przez Znak.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj