Trwa ładowanie...

Nominacje do 3. edycji konkursu Książka Historyczna Roku

Nominacje do 3. edycji konkursu Książka Historyczna RokuŹródło: Thinkstock
d4f9xzj
d4f9xzj

Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi do 1968 roku Andrzeja Friszke , Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów Jacka Leociaka i Forpoczta Hitlera. Niemiecka dywersja w Polsce w 1939 roku Tomasza Chincińskiego zostały nominowane do konkursu Książka Historyczna Roku.

Celem konkursu Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Nagroda w konkursie przyznawana jest w dwóch kategoriach: na najlepszą książkę naukową opisującą losy Polski i Polaków w XX wieku oraz na najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX wieku. Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska i Polskie Radio.

Laureaci konkursu są wyłaniani w trzech etapach. W pierwszym sześcioosobowe jury w składzie: prof. Piotr Franaszek, prof. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba oraz prof. Wiesław Wysocki, wybrało pozycje książkowe spełniające warunki regulaminu.

W drugim etapie jury wybrało po 10 książek z każdej kategorii. W ostatnim, trzecim etapie
zwycięzców wyłaniają jurorzy i czytelnicy. Od 5 do 31 października czytelnicy, za pośrednictwem internetu, głosowali na najlepszą książkę w każdej z kategorii.

W kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie XX wieku do nagrody im. Oskara Haleckiego nominowano: Andrzeja Friszke za Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi do 1968 roku , Sławomira Cenckiewicza za Annę Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz (1929-2010) , Tomasza Chincińskiego za Forpocztę Hitlera. Niemiecka dywersja w Polsce w 1939 roku , Mieczysława Nurka za Gorycz zwycięstwa. Los polskich Sił Zbrojnych na zachodzie po II wojnie światowej 1945-1949 oraz Sebastiana Bojemskiego za Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim 1 VIII-2 X 1944 .

d4f9xzj

W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski XX wieku do nagrody kandydują: Adam Zakrzewski za Auto moto PRL. Władcy dróg i poboczy , praca pod red. Krzysztofa Komorowskiego Boje polskie 1939-1945, Piotr Litka za książkę Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską , Gerhard Gnauck za Marcela Reich-Ranickiego. Polskie lata, Oleg Zakirov za Obcy element , praca pod red. Katarzyny Madoń-Mitzner Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen Gusen, Hubert Mordawski za Polskie lotnictwo wojskowe 1918-1920 , Jacek Leociak za Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów , Jolanta Drużyńska i Stanisław M. Jankowski za Wyklęte życiorysy oraz Aleksandra Ziółkowska-Boehm za Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon .

W niedzielę 28 listopada podczas uroczystej gali zostaną wyłonieni laureaci 3. edycji konkursu Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Więcej informacji: www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

d4f9xzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f9xzj