Trwa ładowanie...

Noc z Andersenem

Noc z AndersenemŹródło: Inne
d31h45e
d31h45e

Blisko setka dzieci spędziła noc z piątku na sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) na spotkaniu z baśniami Andersena - w tym roku tematycznie związanymi z lasem.

„Noc z Andersenem” to międzynarodowe przedsięwzięcie, zainicjowane kilka lat temu w Czechach dla uczczenia rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia. W tym roku mijają 203 lata od narodzin słynnego baśniopisarza. Dzieci w Dąbrowie Górniczej wieczorem złożyły życzenia panu Andersenowi i zjadły przygotowany dla niego tort z owocami leśnymi, potem przez prawie całą noc słuchały baśni związanych z lasem, oglądały przedstawienie teatralne, uczestniczyły w konkursach i zabawach, a nad ranem zasnęły w śpiworach i na karimatach między bibliotecznymi regałami.

- W tym roku bawiły się z nami zuchy z ZHP, które pomogły innym dzieciom uczyć się leśnych zabaw i gier. Jednym z prezentów, które otrzymał pan Andersen , przyjmujący urodzinowych gości, była sadzonka Drzewa Marze+, które zostanie zasadzone przed biblioteką - powiedziała Edyta Gudek-Piekoszewska z dąbrowskiej biblioteki.

d31h45e

Biletem wstępu na nocną imprezę była własnoręcznie przygotowana kartka z życzeniami dla pana Andersena. Dzieci przebrały się na spotkanie m.in. za leśne skrzaty i zwierzęta. Ich opiekunami byli, grający jednocześnie odwiedzające jubilata baśniowe postaci, pracownicy dąbrowskiej biblioteki. W rolę baśniopisarza wcielił się aktor katowickiego Teatru Korez Piotr Rybak.

Organizowane od pięciu lat nocne spotkanie z Andersenem w Dąbrowie Górniczej jest jednym z największych w Polsce. Cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że możliwość uczestnictwa trzeba było ograniczyć do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Niektórzy uczestnicy spędzili w tym roku już swoją trzecią lub czwartą noc w bibliotece.

Zamierzeniem pomysłodawców i organizatorów „Nocy z Andersenem” jest rozbudzanie w dzieciach potrzeby czytania oraz promowanie wśród ich rodziców idei czytania na głos. W rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena - 2 kwietnia - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.

d31h45e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31h45e