Na dzień przed ogłoszeniem przez Szwedzką Akademię decyzji o wyborze tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla, sztokholmski dziennik „Dagens Nyheter” ogłosił swoje typowania z ostatniej chwili.
Dziennik wybrał dziesiątkę twórców znanych z pierwszych stron gazet, sugerując, że spośród nich wyłoniony będzie laureat. Gazeta wymieniła kandydatów w następującej kolejności:
Jean-Marie Le Clezio (Francja) - prozaik. Sławę zyskał już w 1964 r. publikując Raport o Adamie. Jeden z czołowych pisarzy francuskich.
Adonis właśc. Ali Ahmed Said (Syria/Liban) - poeta. Jeden z największych nowoczesnych poetów świata arabskiego.
Assia Djebar właśc. Fatima-Zohra Imalayen (Algeria/Francja) - pisarka. Mieszka we Francji i jest członkiem Akademii Francuskiej. Uważana za najbardziej znaczącą pisarkę z obszaru Afryki Północnej.
Don DeDillo (USA) - prozaik. Określany jako jeden czołowych przedstawicieli postmodernizmu w literaturze amerykańskiej.
Inger Christensen (Dania) - poetka, pisarka, eseistka. Wymieniana od wielu lat jako kandydatka do noblowskiego lauru. Zdobywczyni wielu nagród krajowych i międzynarodowych.
Tomas Transtroemer (Szwecja) - poeta. Wielka, wieloletnia nadzieja Szwedów na nagrodę Nobla.
Ko Un (Korea Południowa) - poeta. Jednym z największych jego dzieł jest tworzony stopniowo poemat Dziesiątki tysięcy ludzkich śladów poświęcony ludziom, których poeta poznał.
Peter Nadas (Węgry) - prozaik. Jeden z czołowych współczesnych pisarzy węgierskich podejmujących m.in. tematykę związaną z epoką komunizmu.
Herta Muller (Niemcy/Rumunia) - pisarka i eseistka. Mieszka w Niemczech i tworzy w języku niemieckim, lecz jej twórczość związana jest z Rumunią, z której pochodzi.
Philip Roth (USA) - prozaik. Uważany za kontrowersyjnego, ale jednego z czołowych amerykańskich pisarzy. Sławę zdobył już w 1959 r. dzięki Kompleksowi Portnoya , powieści, która stała się kultową książką ówczesnego młodego pokolenia.