Nike 2021. Poznaliśmy tytuły 20 nominowanych książek
Jury Literackiej Nagrody Nike zaprezentowało listę 20 tytułów, które walczyć będą o miano najlepszej książki 2021 r. Siedmiu finalistów poznamy na początku września. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł, statuetkę projektu Gustawa Zemły oraz świetną reklamę dla swojej dzieła.
Jubileuszowa, 25. edycja Nagrody Literackiej Nike, której fundatorami są "Wyborcza" oraz Fundacja Agory, określana jest jako starcie młodych autorów i pisarzy wieku dojrzałego, literatury głównego nurtu i literackich obrzeży oraz różnych spojrzeń na sztukę reportażu. Przypomnijmy, że w konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zgodnie z tradycją, laureata poznamy w pierwszą niedzielę października.
Oto 20 książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2021:
· Kasper Bajon "Fuerte" – reportaż.
Opowieść o wyspie, na której autor zamieszkał kilka lat temu. Nieturystyczna, odwołująca się do historii miejsc i ludzi, z egzystencjalnym spojrzeniem w samego siebie.
· Waldemar Bawołek "Pomarli" – powieść.
Autor pozostaje wierny własnemu programowi: "Cała moja literatura to Ciężkowice i ja". W najnowszej książce w centrum znaleźli się krewni i sąsiedzi Waldka, on sam przebywa na marginesach opowieści.
· Krzysztof Fedorowicz "Zaświaty" – powieść.
Gruenberg, czyli Zielona Góra, i jej winiarskie tradycje. "Zaświaty" to historia regionu, wina, kultury lokalnej, niemieckiej i polskiej, od wieku siedemnastego do współczesności.
· Igor Jarek "Halny" – opowiadania.
Błyskotliwa seria przygód, opowieści spod klatki, nasyconych niepewnością, frustracją, przekonaniem o tym, że mamy przerąbane, i pragnieniem zmiany. Czyste intencje zderzają się tu z gorączkowym działaniem i nadzieją na łut szczęścia.
· Bożena Keff "Strażnicy fatum" – esej.
Esej tyleż rewelacyjny, co wołający o polemikę. Wydobywa z zapomnienia powojenną polską prozę, która opowiada o stosunkach polsko-żydowskich podczas okupacji, i która rozbija mit polskiej niewinności.
· Michał Komar "Skrywanie" – powieść.
XVI-wieczny medyk wprowadza czytelnika w tajniki papieskiego dworu i królewskiego łoża, religijnych odstępstw i namaszczeń, intryg i błazeńskich sztuczek.
· Joanna Krakowska "Odmieńcza rewolucja" – esej.
Od historii artystycznego undergroundu Nowego Jorku lat 70., 80. i 90. XX w. do wielkich ruchów społecznych walczących o wolność i równość.
· Jerzy Kronhold "Długie spacery nad Olzą" – poezja.
Jeden z najważniejszych autorów pokolenia Nowej Fali ponownie zaprasza czytelników na cieszyńskie pogranicze, w powolny, lokalny świat poety.
· Justyna Kulikowska "Tab_s" – poezja.
Autorka chętnie sięga po niepoetycką metaforę, zderza w wierszu słowa z innego porządku, jakby celowo szukała pojęć niedorobionych, jednorazowych, do wyrzucenia. O takim też świecie – niedokończonym i nieprzyjaznym, próbuje opowiadać.
· Adam Leszczyński "Ludowa historia Polski" – historia.
Próba nowego spojrzenia na dzieje Polski od wieków wczesnych do współczesności. "Widziałem potrzebę pokazania całej historii Polski z innej perspektywy niż się ją dotychczas pokazywało. Nie jest to perspektywa elit, ale spojrzenie z punktu widzenia warstw ludowych"
· Aleksandra Lipczak "Lajla znaczy noc" – reportaż.
Autorka podróżuje wraz z czytelnikiem między czasami dawnymi a nam współczesnymi, sięgając po detale, ukazuje zachwycającą wielokulturowość niewielkiego skrawka Europy. Odkrywa przeszłość Toledo, Granady czy Sewilli, wspomina tych, którzy decydowali o świetności tych miast.
· Elżbieta Łapczyńska "Bestiariusz nowohucki" – powieść.
W swojej debiutanckiej powieści autorka prowadzi czytelnika przez place, ulice i zakamarki wielkiej budowy. To wyprawa do miasta, które wyrosło obok Krakowa i miało zwiastować nadejście nowego, lepszego świata.
· Stanisław Łubieński "Książka o śmieciach" – esej.
Autor wynajduje drobne przedmioty – stare, niepotrzebne, porzucone i domniemywa ich dawny żywot. Esej jest proekologiczną opowieścią o nadmiarze, o tym, co i w jakich ilościach bezmyślnie produkujemy, o śladach, jakie po sobie zostawiamy.
· Mira Marcinów "Bezmatek" – powieść.
„Napisałam niewielką powieść o 33-letniej kobiecie żyjącej w dużym mieście, która traci kogoś bliskiego. O kobiecie zachłannej na doświadczenia, nienasyconej, szukającej intensywności życia, która po tej stracie jest poturbowana".
· Edward Pasewicz "Sztuka bycia niepotrzebnych" – poezja.
Wiersze tego poety są ostre, chropowate, czuje się w nich emocje, często gwałtowne i kategoryczne. Wiele z tych wierszy dotyczy politycznego i społecznego tu i teraz.
· Grzegorz Piątek "Najlepsze miasto światła" – reportaż.
Reportaż historyczny o powojennej odbudowie Warszawy. Czy raczej budowie właściwie od nowa. Wskrzeszanie stolicy było jednym z najniezwyklejszych wyzwań architektonicznych i urbanistycznych – stąd pokusa tworzenie wizji budowy „najlepszego miasta świata".
· Jacek Podsiadło "Podwójne wahadło" – poezja.
Mówienie o rytmie i muzyczności wierszy Jacka Podsiadły to wytarty frazes, ale trzeba go powtórzyć. Bez przemyślanej formy, rytmu, układu nie ma poezji. Autor nie stroni od bieżących porachunków – atakuje boleśnie, ale zawsze z dowcipem i dystansem, także wobec samego siebie.
· Robert Pucek "Zastrzał albo trochę" – powieść.
"Chciałem napisać osobistą, etnograficzną monografię mojego skrawka świata. Non-fiction, ale mocno okrojone, bo gdybym opisał wszystko, co nam się tu przydarzyło, wylądowalibyśmy w pierdlu, a do takich przygód nie mam już zapału".
· Zbigniew Rokita "Kajś" – reportaż.
"Moim pierwszym śląskim przodkiem, który miał imię i nazwisko, był, odkąd pamiętam, prapradziadek Urban Kieslich, stolarz z domu na urokliwej Kirchstrasse. Zawsze był dla mnie człowiekiem, który zginął na swoim podwórku od odłamka bomby".
· Monika Śliwińska "Panny z Wesela" – biografia.
Reporterska opowieść o trzech siostrach Mikołajczykównach: Jadwidze – żonie Lucjana Rydla i Pannie Młodej z "Wesela", Annie – żonie Włodzimierza Tetmajera i Marii. Kim były? Jak się w tym wszystkim odnajdywały? Jak przeżywały kolejne etapy życia?