Trwa ładowanie...
fragment
31 marca 2012, 17:25

Niezwykli detektywi

Niezwykli detektywiŹródło: Inne
dhqlfxy
dhqlfxy

Jasnowidze i przestępcy
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRZESTĘPSTWO jest niestety nieodłącznym elementem współczesnego świata.
Jeszcze 50 lat temu uważano, że dzieci mogą się bezpiecznie bawić na ulicach, a występki, takie jak wandalizm, były dostatecznie rzadkie, żeby każde ich pojawienie się wywoływało powszechne poruszenie.

Dzisiaj informacje dotyczące rabunków, zaginionych osób i morderstw regularnie zapełniają strony gazet i ekrany telewizorów.
Ludzie chronią swój najcenniejszy dobytek za pomocą instalacji alarmowych, starają się zawsze wiedzieć, gdzie przebywają ich dzieci - szczególnie po zmroku - i bardziej niż kiedykolwiek uświadamiają sobie istnienie ciemnej strony ludzkiej natury.

Równie powszechnym zjawiskiem stała się fascynacja zbrodnią. Gazety, filmy i programy telewizyjne wypełniają nasze umysły scenami przemocy i ukazują wszystkie aspekty wymiaru sprawiedliwości, od metod działania policji do postępowania przed sądem. Wszyscy chcą wiedzieć w jaki sposób doszło do popełnienia zbrodni i, co ważniejsze, w jaki sposób przestępstwo zostało wykryte.

dhqlfxy

Śledztwo w sprawie przestępstwa ma zazwyczaj mniej sensacyjny przebieg, niż jest to przedstawione w filmach czy serialach telewizyjnych. Nie ma tu strzelaniny i nagłych przełomów w sprawie, znacznie ważniejsza jest wytrwałość, ciężka praca i odrobina szczęścia.

Niekiedy sprawa może zostać błyskawicznie wyjaśniona przez zespół oddanych pracy specjalistów, podążających za śladami i badających dowody z naukową dokładnością. W wielu przypadkach brak tego jednego, kluczowego dowodu może jednak spowodować, że przestępca trafi na ławę oskarżonych dopiero po wielu latach.

Współczesna policja stosuje coraz bardziej wyrafinowane techniki dochodzeniowe, w tym badanie DNA, profilowanie psychologiczne i komputerową analizę danych. Niemniej jednak, sukces w postaci rozwiązania zagadki kryminalnej nie zawsze jest skutkiem użycia konwencjonalnych metod śledczych. Niektórzy detektywi przyznają, że w pewnym stopniu polegają na "przeczuciach" - czy jednak przeczucie jest po prostu natchnionym domy- słem opartym na bogatym doświadczeniu, czy przykładem działania czegoś innego, niewytłumaczalnego, czegoś w rodzaju wewnętrznego wzroku? Istnienie tego typu "intuicji" jest powszechnie akceptowane, jest ona bowiem postrzegana jako fonrna zawodowej mądrości i stanowi element znanej tradycji słynnych detektywów świata fikcji, zapoczątkowanej przez Sherlocka Holmesa.

Znacznie mniej znanym faktem jest pomoc uzyskiwana przez policję od osób przekazujących informacje zdobyte ze źródeł, które niewątpliwie leżą poza granicami naszego racjonalnego świata. Niewytłumaczalne, paranonrnalne moce tych tzw. parapsychicznych detektywów stanowiły niekiedy klucz do wyjaśnienia najbardziej zagmatwanych zagadek kryminalnych.

dhqlfxy

Ich pomoc może przybrać różne formy - wiele mediów otrzymuje wizje, znajdując się w odmiennych stanach świadomości; niektórzy odkrywają istotne fakty za pomocą wahadełka zawieszonego nad mapą; jeszcze inni poznają los zaginionych osób w snach lub twierdzą, że są w stanie kontaktować się ze zmarłymi. Niniejsza książka przedstawia najbardziej fascynujące, prawdziwe przypadki z całego świata, w których moce paranonrnalne odegrały istotną rolę w wyjaśnieniu zagadkowych przestępstw i schwytaniu sprawców.

Z powodu ogólnej niechęci do uznania istnienia zjawisk paranonrnalnych, rola tych nadnaturalnych pogromców zbrodni pozostaje jednak często niedoceniona. Nie zawsze tak było. Starożytne cywilizacje zwracały się o pomoc do rozsądzających sporne sprawy szamanów lub wyroczni; dzięki nadzwyczajnej intuicji i mocom wróżenia, takie osoby cieszyły się wielkim poważaniem. Zdolności paranormalne były nie tylko akceptowane - stanowiły integralną część codziennego życia. W średniowieczu wiele społeczeństw zaczęło jednak bać się zjawisk nadprzyrodzonych i traktować je podejrzliwie, a wiele osób, które dzisiaj zostałyby nazwane mediami, było prześladowanych za uprawianie czarów. Mimo to w ciągu następnych kilku stuleci można było usłyszeć o przypadkach zbrodni rozwiązanych na podstawie zeznań uzyskanych od duchów lub za pośrednictwem wizji.

W dzisiejszym stechnicyzowanym świecie, nawet wzmianka o szukaniu pomocy "duchów" wydaje się obca wizji nowoczesnego śledztwa. Tropienie przestępców i zapobieganie zbrodniom jest jednak dla policji zadaniem niezwykle trudnym i polega na współpracy wielu osób, funkcjonujących jako zespół i używających swoich umiejętności dla wspólnego dobra. W przypadkach, kiedy zwykłe metody śledztwa zawiodły, czemu mielibyśmy odrzucać pomoc kogoś, kto twierdzi, że posiada jakieś infonmacje o sprawie - nawet jeśli nie potrafi precyzyjnie określić źródła swojej wiedzy?

dhqlfxy

Przeszkodą w wykorzystaniu takiej wiedzy są jedynie uprzedzenia i przesądy - względy, które muszą zostać pominięte, jeśli chcemy, aby niebezpieczny przestępca szybciej zniknął z ulicy. Policjanci prowadzący śledztwo, którzy byli skłonni przyjąć ofertę pomocy od osób będących mediami, przyjmowali tę otwartą postawę na zasadzie "wykorzystania każdej szansy".

Co jednak naprawdę myślą doświadczeni oficerowie policji o "paranonmalnych detektywach" i jakie sukcesy przyniosła ich współpraca?
W jaki sposób zainteresowanie środków masowego przekazu wpłynęło na rolę mediów w prowadzeniu śledztwa? Jak oceniają swoją pracę osoby obdarzone zdolnościami paranormalnymi?
W niniejszej książce powyższe postawy i problemy zostały zbadane poprzez wywiady i opisy zdarzeń. Prezentowana publikacja dostarcza również dowodów na istnienie zjawisk paranormalnych, przedstawiając rezultaty eksperymentów naukowych przeprowadzonych w celu ustalenia prawdy o takich fenomenach, jak jasnowidztwo i różdżkarstwo. Czy zdolności postrzegania pozazmysłowego są częścią naszego dziedzictwa genetycznego i czy media dysponują dostępem do wyjątkowych obszarów mózgu, niedostępnych dla większości z nas?
Czy słusznie postępują sceptycy, którzy szydzą z każdej wzmianki o siłach paranormalnych?
Jeśli zdolności pozazmysłowe naprawdę istnieją, w jaki sposób możemy odróżnić osoby obdarzone prawdziwą mocą od rzeszy aspirujących do miana medium oszustów i szarlatanów, zwabionych przez głośne sprawy kryminalne?
Oświadczenia wielu funkcjonariuszy organów ścigania sugerują, że miały miejsce przypadki skutecznego zastosowania postrzegania pozazmysłowego, jednak przydatne wskazówki były często odrzucane lub pomijane w zalewie fałszywych informacji.

Jeszcze bardziej komplikuje sprawę fakt, iż nawet najbardziej szanowani detektywi o zdolnościach nadnaturalnych nie zawsze są w stanie dostarczyć informacji "na zamówienie". Zanim udzielą pomocy policji, media muszą najpierw nauczyć się interpretować własne, często enigmatyczne, wizje. Walka o zdobycie wskazówek i mocnych dowodów może być dla każdej osoby pracującej jako paranormalny detektyw zarówno frustrująca, jak też traumatyczna. Kiedy zaś od rezultatów tej pracy zależy ludzkie życie lub schwytanie przestępcy pozostającego na wolności, presja uzyskania "wyniku" może stać się bardzo trudna do zniesienia.

dhqlfxy

Konieczność stawienia czoła sceptycyzmowi lub drwinie jest olbrzymim obciążeniem dla części detektywów o zdolnościach paranonrnalnych. Niektóre osoby, posiadające zdolności paranormalne, przekazywały policji infonrnacje tylko po to, żeby stać się głównymi podejrzanymi o popełnienie zbrodni. Inne szukały sprawiedliwości ryzykując własnym życiem. Wskazując sprawcę przestępstwa, paranormalni detektywi mogą również znaleźć się na linii ognia.
Do tego zaś potrzeba równie wielkiego męstwa, jak specjalnych mocy.

dhqlfxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj