Trwa ładowanie...
d1ef7ju
krzysztof
23 kwietnia 2010, 13:56

Nieznane wspomnienia o Schulzu w książce Miklaszewskiego

d1ef7ju
d1ef7ju

Nieznane dotąd wspomnienia o Brunonie Schulzu , m.in. opowieść modelki jego rysunków, znalazły się w książce Zatracenie w Schulzu Krzysztofa Miklaszewskiego . - Punktem ciężkości moich rozważań jest jednak wpływ Schulza na twórczość innych artystów - powiedział Miklaszewski na środowej promocji książki.

Miklaszewski pokazuje, jak dzieło Schulza stało się punktem wyjścia dla rozmaitych poszukiwań artystycznych - teatralnych adaptacji, prób przełożenia twórczości autora Sklepów cynamonowych na język filmowy oraz muzyczny. Autor Zatracenia... wśród tych, którzy czerpali z twórczości skromnego nauczyciela rysunków z Drohobycza, wymienia takich artystów jak Tadeusz Kantor , Wojciech Has, a także grupę reżyserską Braci Quay, zespół muzyczny Bester Quartet, a nawet muzykę Johna Zorna.

* Miklaszewski , jako był aktor Teatru Cricot, wspomina pełen podziwu, ale też zazdrości stosunek Kantora do Schulza .* Gdy na wielkiej wystawie plastycznej w Tel Awiwie obok prac Kantora znalazło się kilka rysunków Schulza i to one przyciągnęły uwagę widzów i prasy, Kantor bardzo się zdenerwował. Jednak spektakl „Umarła klasa” jest wielkim hołdem złożonym drohobyckiemu artyście - przypomina Miklaszewski .

- Jednocześnie Zatracenie się w Schulzu jest podróżą po śladach wielkiego pisarza - deklaruje autor, który szukał rozmówców nie tylko w Drohobyczu, ale na całym świecie.
Miklaszewski przywołuje w swojej książce bratanków stryjcia Brunia oraz Ellę Schulz-Podstolską, siostrzenicę pisarza, która wprowadza czytelnika w atmosferę rodzinnego domu artysty.

d1ef7ju

W książce znalazły się też rozmowy z uczniami Schulza z Drohobycza oraz Lydią Burstin z Londynu, która najprawdopodobniej była jednym z prototypów postaci Bianki ze Sklepów cynamonowych . Jako nastolatka często wraz z siostrą pozowała Schulzowi do rysunków.

Zatracenie się w Schulzu to 12. książka Krzysztofa Miklaszewskiego - krytyka teatralnego, reżysera filmów dokumentalnych. Miklaszewski najwięcej uwagi w swojej twórczości poświęcił Tadeuszowi Kantorowi , z którym współpracował przez 15 lat.

Książka Zatracenie w Schulzu ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj