Trwa ładowanie...

Nieznane przygody zacnego 50-latka

Nieznane przygody zacnego 50-latkaŹródło: Inne
d20u12j
d20u12j

10 niepublikowanych dotąd opowiadań o nieznośnym chłopczyku, który bardzo chce być grzeczny, ale stale pakuje się w jakieś kłopoty, znajdzie się w książce _Nieznane przygody Mikołajka_, która we Francji ukazała się z okazji hucznie świętowanych w tym roku 50. urodzin Mikołajka, a do polskich księgarń trafi 2 listopada.

Nieznane przygody Mikołajka to zbiór opowiadań dotąd niepublikowanych, odnalezionych przez córkę Rene Gościnnego Annę po śmierci pisarza. O ich istnieniu nie wiedział do niedawna nawet ilustrator książeczek Jean Jacques Sempe . Tomik zawiera także pierwsze opowiadanie o Mikołajku, które ukazało się 50 lat temu, 29 marca 1959 roku, w regionalnym dzienniku „Sud-Ouest Dimanche”. Rok później ukazała się książka Gościnnego i Sempe , ale sprzedawała się tak fatalnie, że oficyna Denoel nie chciała wydać drugiej części. Przełomem był występ Gościnnego w telewizyjnym programie „Lektury dla wszystkich”.

Do dziś wydano około 300 opowiadań z Mikołajkiem w roli głównej. Zostały one przetłumaczone na 30 języków i rozeszły się w ponad 10 mln egzemplarzy na całym świecie, z czego kilkaset tysięcy sprzedano w Polsce. W latach 80. Mikołajek trafił do drugiego obiegu - pisarka Maryna Miklaszewska w 1986 roku wydała w oficynie Rytm Mikołajka w szkole PRL. W powieści, którą zilustrował 10-letni syn pisarki, w krzywym zwierciadle przedstawiono nie tylko absurdy peerelowskiego systemu edukacji, ale też Polskę pod rządami generała Jaruzelskiego. Sylwetki bohaterów opowieści o Mikołajku pojawiły się też na plakacie „Głosuj na Solidarność” w pierwszych wolnych wyborach w 1989 r.

Mikołajek ma już 50 lat, co bardziej jednak odczuwają czytelnicy francuskiej wersji językowej tych historyjek.

- Francuski oryginał pisany jest językiem sprzed 50 lat, co stanowi część wdzięku tych historyjek. Książka powstawała w latach 50. i 60. i właśnie język doskonale wprowadza w klimat tamtych czasów, kiedy mamusie czekały w domu, aż tatuś wróci z pracy, a dzieci bawiły się na podwórku, zamiast siedzieć przy komputerze - uważa Marc Nouschi, dyrektor warszawskiego Instytutu Francuskiego.

- Starałam się nieco uwspółcześniać język książki - przyznaje Barbara Grzegorzewska, tłumaczka opowieści o Mikołajku na polski.

d20u12j

- Przy pracy nad ostatnim tomem starałam się aktualizować język książki. Wprowadziłam na przykład słowo ‘super’ nie stosowane w takim znaczeniu w latach 50., kiedy Mikołajek powstawał. Dzięki temu książka jest bardziej uniwersalna - uważa Grzegorzewska.

Klasyczne opowieści o Mikołajku przez dziesięciolecia ukazywały się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. Ostatnio wydawcą Mikołajka w Polsce jest Znak. Opublikowane w 2005 roku Nowe przygody Mikołajka okazały się wielkim sukcesem wydawniczym. Także Nieznane przygody Mikołajka ukażą się nakładem Znaku.

d20u12j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20u12j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj