Trwa ładowanie...
historia
23 kwietnia 2010, 13:40

Nieznana Niemcom zbrodnia teraz opisana przez niemieckiego historyka

Nieznana Niemcom zbrodnia teraz opisana przez niemieckiego historykaŹródło: Inne
d1vk91o
d1vk91o

Nieznanym w Niemczech, tragicznym losom polskich profesorów i artystów, aresztowanych i rozstrzelanych przez hitlerowców we Lwowie na początku lipca 1941 roku, poświęcona jest najnowsza publikacja Dietera Schenka.

Autor przedstawił swoją książkę w berlińskiej Nowej Synagodze, spełniającej obecnie funkcję ośrodka kultury żydowskiej.

Schenk ostro skrytykował działania prokuratury w Hamburgu, która po II wojnie światowej prowadziła śledztwo przeciwko podejrzanym o udział w morderstwie popełnionym na polskich intelektualistach.
– Przez trzydzieści lat, od 1964 do 1994 roku, prokuratura zrobiła wszystko, żeby sprawcy nie zostali ukarani – powiedział autor.

Zarzucił prokuraturze politykę grubej kreski i brak woli wyjaśnienia kulisów zbrodni. Jego zdaniem prowadzący śledztwo popełniali szkolne błędy, nie zdecydowali się też na wystawienie nakazów aresztowania. Schenk wyraził opinię, że wymiar sprawiedliwości RFN był pod presją społeczeństwa, domagającego się zakończenia procesów przeciwko nazistom. I tak w 1969 roku 67 proc. ankietowanych domagało się zakończenia rozliczeń.

Na potwierdzenie swej tezy autor przytacza liczby ilustrujące bilans rozliczeń z nazistowską przeszłością. Do końca 1993 roku przeprowadzono postępowania przeciwko 105,8 tys. osób podejrzanych o zbrodnie nazistowskie. Tylko 6494 osoby skazano, w tym 12 na karę śmierci, a 163 na dożywotnie więzienie.

d1vk91o

Specjalna grupa operacyjna aresztowała po wejściu Niemców do Lwowa na początku lipca 1941 roku wybitnych naukowców i artystów. Był wśród nich były premier Kazimierz Bartel. Rankiem 4 lipca hitlerowcy zastrzelili 38 osób, w tym 21 profesorów. Do końca lipca rozstrzelano siedem dalszych osób, w tym Bartla. Celem akcji była likwidacja polskiej elity przywódczej.

Schenk był długoletnim pracownikiem Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA). Odszedł ze służby w 1989 roku na znak protestu przeciwko współpracy niemieckiej policji z policjami krajów autorytarnych w Ameryce Łacińskiej i na innych kontynentach. Od 1993 roku pisze książki historyczne. Jedną z publikacji poświęcił byłym nazistom zajmującym po wojnie wpływowe stanowiska w BKA. Pisał też o polskich obrońcach Poczty Gdańskiej, generalnym gubernatorze Hansie Franku oraz namiestniku prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie w latach 1939-1945 Albercie Forsterze. Schenk wykłada też na uniwersytecie w Łodzi.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj