Trwa ładowanie...
legenda
23-04-2010 13:54

Niepublikowana książka Tolkiena ukaże się w listopadzie

Niepublikowana książka Tolkiena ukaże się w listopadzieŹródło: Inne
d4kuc0l

Dwa niepublikowane dotąd poematy J.R.R. Tolkiena - Nowa pieśń o Voelsungach oraz Nowa pieśń o Gudrun - ukażą się w Polsce w połowie listopada. To tolkienowska wersja skandynawskiej legendy o upadku Nibelungów.

J.R.R. Tolkien , wielki miłośnik i znawca kultury Północy, zanim napisał Hobbita i Władcę pierścieni , w latach dwudziestych XX w. ułożył własną wersję staroskandynawskiej legendy o upadku Nibelungów. Nadał jej formę dwóch związanych ze sobą poematów o niezwykle kunsztownej wersyfikacji.

Pierwsza pieśń opowiada o losach legendarnego bohatera Sigurda Voelsunga i dwóch zakochanych w nim kobiet - walkirii Brunhildy oraz pięknej Gudrun, księżniczki z rodu Nibelungów, która dzięki magicznemu podstępowi została jego żoną. Druga pieśń przedstawia wydarzenia po śmierci Sigurda; Gudrun wbrew swej woli zawiera małżeństwo z potężnym Atlim, władcą Hunów (historycznym Attylą), który morduje jej braci. Gudrun mści się na mężu, po czym odbiera sobie życie.

Legenda o Sigurdzie i Gudrun opatrzona została przez syna autora Władcę pierścieni szczegółowymi komentarzami oraz fragmentami dotąd niepublikowanych wykładów Tolkiena o literaturze staroislandzkiej.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

d4kuc0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kuc0l