O ewolucji terroryzmu nowej generacji, wyst臋puj膮cego w XX i XXI wieku, pisze w swojej najnowszej ksi膮偶ce Moc, niemoc i przemoc dziennikarz, komentator i znawca tematyki mi臋dzynarodowej Krzysztof Mroziewicz.
Publikacja ukaza艂a si臋 nak艂adem oficyny wydawniczej Branta.
Zdaniem autora, terroryzm przesta艂 by膰 zaj臋ciem grupy ludzi, a sta艂 si臋 doktryn膮 grupy pa艅stw.
- O ile grupa ludzi terroryzuje innych ludzi, o tyle grupa pa艅stw terroryzuje inne pa艅stwa. Terroryst贸w i pa艅stwa terrorystyczne 艂膮czy, poza doktryn膮 i celem, tak偶e mechanika terroru, kt贸ry stosuj膮 wobec cz艂onk贸w w艂asnych ugrupowa艅 lub - w przypadku pa艅stw - wobec w艂asnych spo艂ecze艅stw - m贸wi艂 podczas promocji ksi膮偶ki Mroziewicz.
Wed艂ug niego, "teraz o terroryzmie pisze si臋 艂atwiej, bo mo偶na powiedzie膰 wszystko, nie udaj膮c, 偶e ruchy narodowowyzwole艅cze unikaj膮 technik terrorystycznych".
Mroziewicz uwa偶a jednocze艣nie, 偶e po do艣wiadczeniach 11 wrze艣nia 2001 roku, a tak偶e z 11 marca 2004 roku, trzeba na nowo napisa膰 definicj臋 terroryzmu.
Moc, niemoc i przemoc sk艂ada si臋 m.in. z artyku艂贸w, kt贸re Mroziewicz drukowa艂 w "Polityce". Na potrzeby ksi膮偶ki dziennikarz dopisa艂 do nich kilka nowych rozdzia艂贸w.
Krzysztof Mroziewicz jest komentatorem "Polityki", doradc膮 ministra spraw zagranicznych. By艂 dziennikarzem redakcji zagranicznej PAP, a w latach 1996-2000 ambasadorem Polski w Indiach.
Jest autorem ksi膮偶ek Guantanamera. Korespondencja z Hawany, Istmo. Biuletyn wiadomo艣ci dobrego i z艂ego, Kabul w okresie postu, Syberia. Wzd艂u偶 Jeniseju (wsp贸lnie z Zenonem 呕yburtowiczem)
.
Moc, niemoc i przemoc obj臋ta jest patronatem Wirtualnej Polski.