Trwa ładowanie...

Niemieccy neonaziści spalili dziennik Anne Frank

Niemieccy neonaziści spalili dziennik Anne FrankŹródło: Inne
d2z2j52
d2z2j52

Niemieccy neonaziści spalili podczas publicznej imprezy pod Magdeburgiem wspomnienia żydowskiej dziewczynki Anne Frank , nawiązując w ten sposób do palenia książek organizowanych w 1933 r. przez zwolenników Hitlera – podał niemiecki dziennik „Der Tagesspiegel”.

Do zajścia doszło 24 czerwca podczas potańcówki na łące w wiosce Pretzien. W obecności około stu mieszkańców wioski jeden z neonazistów wrzucił do ogniska najpierw amerykańską flagę, a następnie książkę. Dziennik dziewczynki, która zapisywała swoje wspomnienia ukrywając się w czasie hitlerowskiej okupacji w Amsterdamie i zmarła w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w 1945 r., był mocno zniszczony, ponieważ ekstremiści kopali wcześniej książkę, imitując grę w piłkę nożną. Odpowiedzialna za porządek urzędniczka miejscowych władz przerwała imprezę.

„Der Tagesspiegel” zwraca uwagę, że całemu zajściu przyglądał się burmistrz Pretzien Friedrich Harwig. Autor materiału przypomniał, że polityk postkomunistycznej partii PDS/Lewica był od połowy lat 50. członkiem komunistycznej SED. Po upadku NRD nie stronił od kontaktów z młodymi radykałami, aby – jak twierdzi – odwieść ich od brunatnej ideologii. Działał w Stowarzyszeniu Ojczyzny, zdominowanym przez byłego działacza skrajnie prawicowej NPD.

Po czerwcowym incydencie Hartwig oddał legitymację partyjną, odmówił jednak ustąpienia ze stanowiska burmistrza.

d2z2j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj