Wczoraj odby艂a si臋 konferencja NIK, kt贸ra krytycznie oceni艂a dzia艂alno艣膰 Instytucie Adama Mickiewicza, a resortom kultury i spraw zagranicznych zarzuci艂a "brak efektywnej wsp贸艂pracy".
- Zgadzamy si臋 z krytyczn膮 ocen膮 zaprezentowan膮 w "Rzeczpospolitej" - m贸wi艂 wczoraj podczas konferencji prasowej wiceprezes NIK Zbigniew Weso艂owski. - Wed艂ug nas instytucja ta by艂a zdecydowanie przefinansowana, trafia艂o tu zbyt du偶o pieni臋dzy. 艢rodki albo by艂y zwracane do Ministerstwa Kultury, albo Instytut prosi艂 o przekazanie ich do rezerw.
Zdaniem NIK resort kultury w ostatnich trzech latach nie planowa艂 zada艅 i wydatk贸w na promocj臋 kultury. Nie mia艂 za艂o偶e艅 ani programu prac przygotowawczych zwi膮zanych z udzia艂em Polski w dw贸ch presti偶owych imprezach mi臋dzynarodowych - Mi臋dzynarodowych Targach Ksi膮偶ki we Frankfurcie oraz festiwalu Europalia 2001 Polska.
- Uwa偶amy, 偶e Ministerstwo Kultury nie stara艂o si臋 wystarczaj膮co aktywnie o 艣rodki z Unii Europejskiej. Opiesza艂o艣膰 urz臋dnik贸w spowodowa艂a, 偶e cz臋艣膰 pieni臋dzy nam przepad艂a - m贸wi艂 Weso艂owski.
Na materia艂y promocyjne w j臋zykach obcych na temat najwi臋kszych skarb贸w dziedzictwa kulturalnego wydano tylko 1500 z艂 (0,2 procent zaplanowanego bud偶etu), natomiast na przygotowanie jednego folderu i napisanie tekstu o historii fotografii - 32,2 tys. z艂. W ca艂o艣ci zrealizowano tylko jedno zadanie - Dni Kultury Polskiej w Rosji.
Liczne nieprawid艂owo艣ci wykaza艂a te偶 kontrola wykorzystania przez instytut dotacji otrzymywanych w latach 2000-2002 na Europalia. Z naruszeniem ustawy o finansach publicznych wydatkowano ponad 1,5 mln z艂. Do koszt贸w zaliczono m.in. czynsz instytutu, wynagrodzenie pracownik贸w i energi臋.
Dotacje na realizacj臋 projekt贸w Europali贸w nieprawid艂owo rozlicza艂y m.in. Zamek Kr贸lewski, Muzeum Narodowe we Wroc艂awiu i Zach臋ta. Koszty 4 wystaw przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie zosta艂y zawy偶one o 430 tys. z艂, czyli o ponad 50 procent, a instytut zaakceptowa艂 nieprawid艂owe i nierzetelne kosztorysy, pomimo znajduj膮cych si臋 w nich b艂臋d贸w rachunkowych. W zwi膮zku z podejrzeniem wy艂udzenia powy偶szej kwoty sprawa zosta艂a przekazana do krakowskiej prokuratury.
NIK oceni艂a negatywnie wzrost zatrudnienia w instytucie o 318 procent - z 11 do 46 os贸b. Stawki ich wynagrodze艅 przewy偶sza艂y w niekt贸rych przypadkach o 200 - 300 procent kwoty okre艣lone w rozporz膮dzeniu ministra kultury. 艢rednie miesi臋czne wynagrodzenie wynosi艂o 8235 z艂 w grudniu 2000 r., natomiast rok p贸藕niej niemal 9000 z艂. NIK szacuje, 偶e spowodowa艂o to zawy偶enie w ci膮gu trzech lat koszt贸w funkcjonowania instytucji o oko艂o 1 mln z艂.
- T艂umaczono nam, 偶e zatrudniani s膮 tam ludzie o najwy偶szych kwalifikacjach, 偶e musz膮 du偶o zarabia膰 - denerwowa艂 si臋 Weso艂owski. - Niech zarabiaj膮, ale na Boga, niech co艣 robi膮!