Trwa ładowanie...
media
2 grudnia 2010, 15:58

Niedoczytania.pl: Co ma Twitter do literatury?

Niedoczytania.pl: Co ma Twitter do literatury?Źródło: tech.wp.pl
d3bj507
d3bj507

Serwis społecznościowy Twitter ze swoim ograniczeniem 140 znaków ze spacjami okazał się inspiracją do rozwoju mikroprozy zwanej Twitter Fiction. Kultura interakcyjna przyczyniła się do powstania niczym nieskrępowanej twitteratury.Specyfika mikroblogu znacznie zaważyła na tematyce i stylu tekstów, które określa się miniaturową literaturą - napisała w serwisie niedoczytania.pl Urszula Pawlicka, studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zajmująca się związkami pomiędzy literaturą a mediami elektronicznymi.

Pawlicka w artykule pt. Romans literatury z Twitterem podkreśla, że twitteratura obejmuje dwa zaresy działalności literackiej. Po pierwsze, tworzenie własnej mikropowieści. Po drugie, skracanie klasyki do kilkunastu tweetów.

"Podsumowaniem drugiej aktywności jest wydana w 2009 roku książka Twitterature. The World’s Greatest Books Retold Through Twitter (wyd. Penguin Books) autorstwa Alexandera Acimana i Emmetta Rensina - dwóch dziewiętnastoletnich studentów z Uniwersytetu Chicago, którzy “skrócili” 60 pozycji z literatury klasycznej do ok. 20 tweetów. Myślą o sobie jako o współczesnych Martinach Luterach, mają zatem świadomość swojego rewolucyjnego czynu" - pisze dalej autorka tekstu.

Całość artykułu Urszuli Pawlickiej do przeczytania na stronach niedoczytania.pl: tutaj .

[GW]

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj