Od poniedziałku 22 marca do soboty 27. odbywa się w Krakowie międzynarodowa konferencja naukowa pt.: "Witold Gombrowicz - nasz współczesny". Odbywa się ona w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Gołębiej 24.
Konferencja, do udziału w której zaproszeni zostali uczeni z całego świata, ma w założeniu odpowiedzieć na pytania, które Gombrowiczowi i jego twórczości zadawać można z perspektywy dzisiejszej.
Weźmie w niej udział: Rita Gombrowicz, Alejandra Russovicha, Paul Beers, Anders Bodegard, Francesca Cataluccia, Stefan Chwina, Vincent Giroud, Jerzy Jarzębski, Krzysztof Kłosiński, Allen Kuharski, Olaf Kuhl, Michał Paweł Markowski, Jean-Pierre Salgasa i Tamara Trojanowska.
Będą zadawane pytania o tożsamość człowieka i jej źródła, o relacje wiążące jednostkę z grupą społeczną, o sposób zakorzenienia człowieka w tradycji. Będą to również pytania o sytuację jednostki odrzuconej, bytującej na społecznych marginesach, pytania o fizyczny, cielesny wyraz przeżywanych przez nią dramatów.
Będą to wreszcie pytania o sens polityczny jej skomplikowanych związków z innymi jednostkami czy grupami i - co za tym idzie - o problem outsiderstwa i odrzucenia jako kwestii dotyczącej nie tylko jednostek, ale i całych społeczeństw.
Szczegółowy program konferencji „Gombrowicz – nasz współczesny” można znaleźć na * oficjalnej stronie Roku Gombrowiczowskiego*.