Nie żyje Kenzaburo Oe. Japoński noblista miał 88 lat
Kenzaburo Oe był jednym z najważniejszych japońskich pisarzy XX w. i laureatem Literackiej Nagrody Nobla z 1994 r. O śmierci autora poinformował ze sporym opóźnieniem jego wydawca.
Japońskie wydawnictwo Kodansha poinformowało o śmierci Kenzaburo Oe w poniedziałek 13 marca, choć zgon nastąpił 3 marca. Nie wiadomo, gdzie i w jakich okolicznościach odszedł prozaik i eseista, który w styczniu skończył 88 lat.
Kenzaburo Oe zasłynął jako pisarz, który "z poetycką siłą tworzy wyobrażony świat, w którym życie i mit łączą się, tworząc niepokojący obraz dzisiejszej ludzkiej sytuacji". Właśnie takie uzasadnienie przedstawiła w 1994 r. Komisja Noblowska, przyznając mu tę prestiżową nagrodę w dziedzinie Literatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"The Voice Senior": Piotr Cugowski śpiewa w hołdzie zmarłemu uczestnikowi
Oe urodził się w wiosce Ōse na wyspie Sikoku (najmniejsza z czterech głównych wysp Japonii). W 1954 r. ukończył pobliskie liceum w Matsuyamie i w tym samym roku przeniósł się do stolicy kraju. Tam podjął studia na prestiżowym Uniwersytecie Tokijskim, gdzie zajął się literaturą francuską.
Choć Oe zwykł powtarzać, że pisze z myślą o japońskich odbiorcach, to już w latach 60. przykuł uwagę międzynarodowych czytelników. Najpierw zbiorem esejów na temat długoterminowych konsekwencji ataków bomb atomowych ("Notatki z Hiroszimy"), a także powieściami "Sprawa osobista" i "Cichy krzyk", których genezą był prywatny kryzys spowodowany narodzinami syna ze zdeformowaną czaszką.
W latach 1993-1995 ukazało się jego najobszerniejsze dzieło "Moeagaru midori no ki" ("Gorejące zielone drzewo"). Po tej trylogii zarzekał się, że nie będzie już pisał beletrystyki, ale zmienił zdanie i wydał przed śmiercią jeszcze cztery powieści i kilka esejów.
W 2006 r. Kodansha ufundowała Nagrodę im. Kenzaburo Oe, która powstała w celu promowania japońskich powieści literackich opublikowanych w ostatnim roku. Zwycięska praca była wybierana wyłącznie przez Oe. Zwycięzca nie otrzymywał nagrody pieniężnej, ale najlepsza powieść była tłumaczona na języki obce.
W Polsce ukazały się książki Kenzaburo Oe: "Futbol ery Man'en" (Wilga, 1995), "Zerwać pąki, zabić dzieci" (Amber, 2004) i "Sprawa osobista" (PIW, 2005). Ta ostatnia doczekała się w 2022 r. nowego przekładu i wydania pt. "Osobiste doświadczenie".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" obstawiamy, kto zgarnie Oscara, zdradzamy, czym wyróżnia się nasz plebiscyt TOP SERIALE 2023 oraz dlaczego czeka nas upadek telewizji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.
ZAGŁOSUJ NA NAJLEPSZE SERIALE 2022: