Nie żyje Jerzy Kronhold. Wybitny poeta, reżyser, dyplomata miał 76 lat
Jerzy Kronhold zmarł w Żorach w niedzielę 13 listopada "po długiej i ciężkiej chorobie". O śmierci urodzonego w Cieszynie twórcy, działacza kultury i Konsula Generalnego RP poinformowała burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.
Jerzy Kronhold urodził się w Cieszynie 24 stycznia 1946 r. Zasłynął jako poeta, reżyser teatralny, działacz kultury i Konsul Generalny RP, dwukrotnie (1991–1995 i 2007-2011) zajmujący to stanowisko w czeskiej Ostrawie.
Kronhold w latach 60. studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w latach 1973–1977 reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach studenckich był związany z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie (jest uważany za współtwórcę tego ruchu) i z grupą poetycką "Teraz". Pracował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Był pierwszym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Na Granicy" w Cieszynie (dzisiaj festiwal "Bez Granic"). Tam też prowadził antykwariat, w Bielsku-Białej pracował w wydziale kultury. Był radnym Cieszyna i radnym pierwszej kadencji rady powiatu cieszyńskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odeszli w 2022 r. Pozostaną w naszej pamięci
W 1989 członek-założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Na początku lat 90. i w latach 2007-2011 konsul generalny RP w Ostrawie. Za swoją działalność zdobył najważniejsze odznaczenia państwowe: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficera Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Wolności i Solidarności, Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji.
W swoim dorobku miał kilkanaście tomików poezji, wydawanych od 1972 do 2020 r. Najnowszy - "Długie spacery nad Olzą", ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego. "Poezja najwyżej próby, świetna liryka refleksyjna. Dyskretny, skłaniający do refleksji dykcjonarz norm służących życiu wolnemu od przymusów i stadnych zależności" - pisano o jego ostatnich utworach.